O vytvoření společného přeshraničního programu evropských dotací bude usilovat trojmezí Polska, Česka a Německa. Pomoci by měl regionu mimo jiné i s jeho transformací po ukončení těžby uhlí v polském příhraničním dole Turów. Po dnešní společné debatě o budoucnosti hornických regionů na trojmezí to řekl liberecký hejtman Martin Půta.
"Je potřeba vytvořit nějakou společnou strategii transformace regionu a připravit se na dobu, kdy uhlí jako energetická surovina skončí i v Turówě, a připravit se na to, kde lidé především z polské strany najdou v budoucnosti práci a vůbec jak se bude region v dalších desítkách let vyvíjet," uvedl Půta.
Vytvoření přeshraničního programu je podle něj společným cílem. "Rádi bychom v novém plánovacím období evropských dotací vytvořili společný trojstranný program, z kterého se jednotlivé transformační kroky začnou připravovat. Myslím, že tady potenciál na vytvoření nových pracovních míst stále je, ale je potřeba to směřovat mimo hlavní segmenty co tady fungují, což je energetika a automotive," dodal.
Česko a Polsko mají za sebou několikaletý spor ohledně negativního vlivu těžby v dolu Turów. Dnešní debata se ale nesla ve výrazně klidnější atmosféře než před třemi lety, kdy se v Bogatyni projednávala dokumentace vlivu životního prostředí v souvislosti s rozšířením dolu k českému území. Půta změnu atmosféry vnímá pozitivně. "Že tady jedna strana poslouchala druhou, že se tady nepískalo a nekřičelo a že možná i na polské straně velká část lidí pochopila, že naše obavy jsou oprávněné. A my dnes naopak i díky energetické krizi chápeme, že Polsko prostě nemůže vypnout elektrárnu Turów ze dne na den," řekl hejtman.
Elektrárna s přilehlým dolem zajišťuje zhruba šest až sedm procent dodávek elektrické energie v Polsku.*