Na většině území republiky odchyty kůrovců rostou

Na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců. Z běžných odchytů v řádech stovek jedinců činí aktuální odchyty až desítky tisíc jedinců. Na jednom z odchytových míst byla již letos překročena hranice 100 tisíc odchycených kůrovců. I když je pravděpodobné, že lýkožrout smrkový v důsledku chladnějšího května nestihne dokončit třetí generaci, přesto je riziko napadení porostů extrémní prakticky na celém území naší republiky. Vyplývá to z dat on-line projektu Kůrovcové info.

Jak vyplývá z dat on-line projektu Kůrovcové info, v nižších polohách započalo jarní rojení stejně jako v minulém roce již počátkem dubna, avšak bylo intenzivnější. Následně však bylo přerušeno téměř třítýdenní chladnou a deštivou periodou. Druhé rojení započalo většinou počátkem července, tak jak tomu bylo dříve, loni byl kvůli teplému a suchému jaru a létu vývoj zhruba o tři týdny urychlen. Ochlazení a deštivé počasí koncem první červencové dekády opět zpomalily průběh rojení. Ovšem období letové aktivity brouků je ještě stále dost dlouhé, takže nelze činit ukvapené závěry. „S největší pravděpodobností se ale nebude opakovat minulý rok, kdy byla dokončena i třetí generace a zcela výjimečně byla zakládána i čtvrtá generace,“ domnívá se Petr Zahradník spoluautor projektu Kůrovcové info.

„V mnoha regionech se výrazně zvýšily průměrné odchyty na jednotlivých odchytových místech, které již v současnosti dosahují výjimečně i nepředstavitelných desítek tisíc jedinců brouků. Naměřené maximum je 100 tisíc!“, uvádí dále Zahradník. Běžný stav v hospodářském lese se přitom pohybuje v řádu desítek až stovek, maximálně tisíců kůrovců v oblastech s počínajícím přemnožením.

„Výstupy na webu Kůrovcové info potvrzují, že letos je situace nejhorší v oblastech Vysočiny a jihozápadních Čech, ale vysoký výskyt kůrovců je zaznamenáván prakticky na celém našem území,“ vysvětluje další spoluautor projektu Jan Příhoda.

Projekt Kůrovcové info, zaměřený na on-line sdílení informací o rojení lýkožroutů (kůrovců) mezi provozními lesníky z celé země, naplno běží už ve své čtvrté sezóně, a pomáhá tak lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou. Dobrovolní respondenti v pravidelných intervalech zadávají do on-line aplikace výši odchytů jednotlivých druhů kůrovců ve feromonových pastech – tzv. lapačích. Výstupem projektu je mapa s informací o aktuální výši odchytu v konkrétní nadmořské výšce. V roce 2019 se do projektu zatím zapojilo 168 respondentů, kteří celkem sledují 366 odchytových míst.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down