Na vládu opět míří odpadový zákon, má motivovat k třídění

Téměř po měsíci se vláda na svém pondělním zasedání vrátí k návrhům nové odpadové legislativy, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jedním z jejích hlavních opatření je mimo jiné růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky. Obcím zároveň umožní motivovat obyvatele k tomu, aby více třídili, například systémem, že zaplatí podle toho, kolik vyhodí odpadu. Legislativa by měla platit od počátku roku 2021, má ale řadu kritiků.

Ekologové nesouhlasí s odložením konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. Na problém se vzrůstající mírou skládkování komunálních odpadů poukazuje i Zpráva o životním prostředí ČR za rok 2018, o níž bude vláda rovněž jednat.

Odpadová legislativa obsahuje čtyři zákony, které řeší mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Na vládu se dostala se zhruba třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů. Původně se na jaře v připomínkovém řízení sešlo přes 3000 podnětů. Kabinet o zákonech jednal již 12. listopadu, ale premiér Andrej Babiš si vyžádal ještě další data k odpadovým tokům. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové se další projednávání na vládě poté odsunulo kvůli zahraničním cestám ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Zákon o odpadech má zvýšit recyklaci a opětovné využití komunálního odpadu až na 65 procent v roce 2035. Klíčovým opatřením je podle MŽP postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 Kč až na 1850 korun za tunu v roce 2030.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down