Na výzkum bezpečnosti potravin či udržitelné produkce osiv dá MZe 240 mil. Kč

Výzkumníci budou v příštích třech letech zkoumat bezpečnost potravin, výskyt pesticidů a jejich zbytků ve vodách, udržitelnou produkci osiv nebo možnosti uhlíkového zemědělství a chytrých technologií. Na výzkum poskytne ministerstvo zemědělství (MZe) více než 240 milionů korun, úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Podpora aplikovaného výzkumu

Výzkumné instituce do letošní veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu Země II přihlásili 51 projektů, ministerstvo jich podpoří 21. Projekty úřad vybral podle aktuálních i dlouhodobých potřeb v zemědělství. Jeden z projektů se bude zabývat například vývojem sofistikovaného chovu cenných druhů ryb v rybnících v kombinaci s efektivním využitím odpadních látek a nízkou potřebou přítokové vody.

Cílem dalšího z vybraných projektů je vyvinutí a zavedení metodiky na testování a hodnocení úrovně odolnosti odrůd cukrové řepy k virovým žloutenkám nebo zjistit vliv lesních cest na odtok vody z lesů v měnících se klimatických podmínkách. Výzkumníci se zaměří také na škodlivé chemické sloučeniny v mase ryb chovaných a lovených v Česku nebo na udržitelnou produkci osiv jetelovin, lnu, kmínu, mrkví či rajčat.

Návrh státního rozpočtu

Kompletní seznam vybraných projektů je na webu ministerstva. V minulosti ministerstvo podpořilo například výzkum zásobování obyvatel pitnou vodou jako adaptační opatření na změnu klimatu nebo výzkum snížení emisí skleníkových plynů ze zemědělské výroby. Podle návrhu státního rozpočtu vyčlení ministerstvo zemědělství v příštím roce na výzkum, vývoj a inovace 1,1 miliardy, což je o 7,6 procenta více než v letošním roce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down