21.08.2024 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Žatecku čekají vyšší úrodu chmele

Sklizeň chmele v České republice bude letos zřejmě lehce nad průměrem, a to zhruba o deset procent. Na Žatecku se očekává úroda až o 30 procent vyšší než loni. Ministr zemědělství Marek Výborný novinářům minulý týden při návštěvě velkostatku Benediktinské hospodářské správy v Libočanech u Žatce řekl, že cena chmele zůstane stejná. Na podzim bude připravená dotační podpora pro chmelaře, aby si mohli zajistit nové technologie jak na zakládání, tak na česání chmele.

Vloni byla úroda chmele mírně nadprůměrná

Podle dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v minulém roce pěstitelé chmele v České republice sklidili 6997 tun chmele. Úroda tak byla mírně nadprůměrná. Průměrný výnos činil 1,44 tuny na hektar.  Výborný poznamenal, že Ministerstvo zemědělství zahrnuje chmel mezi citlivé komodity. Tomu odpovídá i dotační podpora. Pěstitelé mohou žádat dotace například na obnovu chmelnic či kapkovou závlahu. Žatecko a Lounsko patří totiž mezi nejsušší oblasti v zemi. „Je to jeden z trendů, kterými chce Ministerstvo zemědělství a vláda jít. To znamená prioritně se soustředit na podporu citlivých komodit, jako je chmel, zelenina, brambory a ovoce,“ doplnil Výborný. Předpokládá, že chmelaři začnou s obnovou technologií letos na podzim. Podle prokuristy zemědělské společnosti Benediktinské hospodářské správy Petra Bláhy podnik v Libočanech se může pochlubit automatizovanou sušárnou, která šetří podniku pracovní síly a zvyšuje kvalitu chmele. „Zároveň jsme jediný církevní podnik, který se do toho pustil v rámci církevních restitucí,“ podotkl Bláha, který očekává sklizeň zhruba o 30 procent vyšší než loni, obecně však půjde o lepší průměr. Část chmele podnik prodává na základě dlouhodobých hospodářských smluv a část využívá ve svém pivovaru v Břevnovském klášteře.  Výměra chmelnic představuje33 hektarů. Bláha připomněl, že společnost Benediktinská hospodářská správa byla založena v roce 2014 a chmel začala pěstovat chmel v roce 2015. Letos bylo česání chmele v Libočanech zahájeno 19. srpna, což bylo o týden dřív než loni. Polovina podniků v Ústeckém kraji ale teprve do chmelnic se stroji vyjede. „Zatím jsme mírně optimističtí. Těch srážek letos bylo o něco víc než jiné roky,“ řekl novinářům předseda Chmelařství, družstvo Žatec Zdeněk Rosa. Zda se predikce chmelařů potvrdí, se ukáže, až bude chmel očesán a slisován. Loni se na úrodě nepříznivě podepsalo počasí, hlavně sucho.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down