Povinnost nahlašovat dva dny dopředu dovozy potravin se má od ledna 2015 rozšířit také na sudové víno, doplňky stravy či mák. Nově má dopadnout také na zahraniční provozovatele pojízdných prodejen, kteří zajíždějí se zbožím do Česka, či různé trhovce. Vyplývá to z návrhu vyhlášky související s novelou zákona o potravinách, který ministerstvo zemědělství zaslalo do připomínkového řízení. Vyplývá to z elektronické knihovny připravované legislativy.
Dovozci potravin živočišného původu a vybraných rostlinných produktů musí již od 3. října nahlašovat dozorovým orgánům příchod zásilek zboží dva dny před jejich přijetím. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. V případě nedodržení povinnosti hrozí dovozcům až milionová pokuta. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky mělo zpřísnění zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU.
Účelem předložené právní úpravy je primárně zaručit poctivé jednání v obchodu s potravinami a ochranu zájmů spotřebitelů, zejména důslednou a zároveň nediskriminační kontrolou dovozu potravinářského zboží do České republiky, píše Ministerstvo zemědělství v předkládací zprávě. Vyhláška by podle úřadu měla zvýšit efektivitu úředních kontrol a posílit řádné fungování potravinového řetězce v ČR.
Nahlašovací povinnost se vztahuje i na stánkaře a pojízdné prodejny registrované v jiném členském státě, uvedlo ministerstvo. Zboží, o němž se dosud dozvídají dozorové orgány pouze náhodně či na základě stížností, mnohdy nesplňuje bezpečnostní a kvalitativní požadavky.
Dovozci mají do nahlašovacího formuláře uvádět i nadále také údaj o předpokládané prodejní ceně zboží. Řada dovozců v nižší cenové hladině by mohla signalizovat potenciální riziko snížení úrovně kvalitativních a hygienických požadavků, zdůvodňuje úřad zachování tohoto požadavku.
Vyhláška se má kromě vyjmenovaných druhů ovoce a zeleniny vztahovat také na dovozy vína v obalech větších než dva litry. Má tím přispět k boji proti černému trhu s vínem. Vinaři již delší dobu upozorňují na stále častější pančování vína, kdy dovezená levná sudová vína podvodníci prodávají jako vína z Moravy. Více než třetina vzorků, které loni odebrala Státní zemědělská a potravinářská inspekce, byla falšovaná. Nahlašovat se budou muset také dovozy máku a doplňků stravy, u nichž také narůstá počet nevyhovujících zjištění.
U potravin živočišného původu nahlašovací povinnost dovozců platí již od května 2011. Do říjnové změny museli hlásit informace o zásilce minimálně den dopředu. Dovozy rostlinných produktů se od začátku minulého měsíce nahlašují nově. Povinnost se vztahuje na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a na konzumní brambory. Platí do konce letošního roku. Nová vyhláška má zajistit její pokračování a rozšíření. Pro živočišné produkty není platnost nijak časově omezená.*