Nákazy ptačí chřipkou se podle veterinářů objevují i přes přísná opatření

Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád neočekává, že by se podařilo najít zdroj nákazy ptačí chřipkou, která se v úterý potvrdila v chovu firmy Mach Drůbež u Chocně. I přes přísná hygienická opatření se podle něj nákazy ptačí chřipkou v chovech objevují. Semerád to dnes řekl na výroční konferenci SVS. Vybíjení přibližně 70 000 slepic a kohoutů ve firmě Mach Drůbež začne ve čtvrtek ráno.

Výskytu ptačí chřipky se nedá plně zabránit

Podle Semeráda i v těch nejlepších chovech s vysokou úrovní hygieny se podle něj nedaří plně zabránit výskytu ptačí chřipky. "Já si myslím, že je to podnět pro výzkumné instituce, aby se tím zabývaly, protože my si samozřejmě sebereme veškeré podklady, budeme si je vyhodnocovat, ale nepředpokládám, že by se nám vyloženě podařilo najít ten jasný zdroj," doplnil Semerád.  Informaci o úhynu v jedné z hal firmy Mach Drůbež SVS podle Semeráda obdržela v úterních ranních hodinách, kolem 15:30 se potvrdil výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1. "Ten virus je velice agresivní, a proto i musí dojít k utracení, protože ta zvířata strádají," řekl Semerád. Dnes jsou podle něj na místě zástupci z brněnského pohotovostního střediska a domlouvají postup záchranářských prací. "Zítra dojde k zaplynování deseti hal a během tří dnů bychom to ohnisko zlikvidovali," uvedl. Následně se podle něj bude místo čistit a dezinfikovat. Doplnil, že veškerá drůbež a vejce budou převezeny do asanačního podniku v Žichlínku. Podle ministra zemědělství Marka Výborného  bude stát firmě kompenzovat veškeré škody na zvířatech. "Protože je to rodičovský chov, budeme kompenzovat ze 100 procent, stejně tak všechny související náklady, například na ochranné pomůcky, cenu samotné likvidace i ušlý výnos, protože chov bude muset být na určitou dobu přerušen. Haly se budou muset dezinfikovat," uvedl v úterý Výborný. Ministerstvo zemědělství bude společnosti vyplácet zálohy, chov se neobnoví dříve než v květnu, neboť bude nutné sehnat značný počet kusů drůbeže. Společnost Mach Drůbež patří k největším producentům jednodenních brojlerových kuřat v Česku i na Slovensku, podle informací na webu má na trhu přibližně 35procentní podíl. Týdně dodá chovatelům 2,5 milionu kuřat. Kapacita farem je až 2,1 milionu slepic, které ročně snesou až 300 milionů vajec. Firma má i vlastní výkrmy brojlerů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down