Aby se produkce chmele se v České republice udržela, je třeba investovat během pěti let do kostrukcí chmelnic a porostů miliardu korun. Vedle toho ale musí fungovat také spolupráce s pivovary a udržet nákupní ceny na úrovni uplynulých dvou let. Uvedl to na 34. pivovarsko-sladovnickém semináři v Plzni tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa.
Investice ve chmelařství umožňují podle Rosy v posledních dvou letech nastartované dotace Evropské unie a ministerstva zemědělství. Dodal ale, že investice do chmelnic je třeba zdvojnásobit. V miliardě korun totiž podle něj nejsou započteny peníze na technologii česání a sušení chmele. Tam by bylo třeba v průběhu pěti let investovat další půl miliardy korun.
Rosa poukázal na největší současný problém, a to stáří chmelnic, které v průměru přesahují osmnáct let, zatímco optimální je dvanáct až patnáct let. V posledních dvou letech farmáři vysazovali asi dvě stě hektarů, tato plocha by se měla v příštích pěti letech zdvojnásobit za pomoci Evropského fondu pro rozvoj venkova, který dotuje konstrukce i technologie.
Letos chmelaři sklidili více než v minulých dvou letech. Celkem 135 českých pěstitelů letos sklidilo ve třech oblastech 6700 tun chmele, loni to bylo 5630 tun. Nové odrůdy zaujímají dvanáct procent osázených ploch, zbytek tvoří nejznámější Žatecký poloraný červeňák.