Letošní sklizeň všech druhů obilovin a kukuřice bude nejvyšší od roku 1991, a to jak celkovým objemem, který podle odhadů dosáhne přibližně 7,5 milionu tun, tak průměrným hektarovým výnosem, jež přesáhne 4,5 tuny. Účastníkům letošních národních dožínek, které se konaly v rámci agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích, to řekl ministr zemědělství Jan Fencl.
Poněkud předčasné dožínky, neboť vlivem rozmaru počasí byly žně na mnoha místech republiky ještě v plném proudu, pořádala Agrární komora ČR a naše vydavatelství.
Obilí bez licencí
Letošní sklizeň pokryje podle Fencla ve všech směrech domácí poptávku a na základě očekávané kvality potravinářských obilovin lze také předpokládat plné uspokojení požadavků domácího potravinářského průmyslu. Pro vývoz bude k dispozici téměř jeden milion tun obilovin. „Nic tedy nebrání tomu, aby tato komodita nepodléhala od posledního čtvrtletí roku 2001 licenčnímu řízení a otevřeli jsme se tak světu,“ řekl návštěvníkům Pivovarské zahrady ministr.
V první polovině roku byl u všech obilovin stoupající trend úrovně cen, výrazně vzrostly především ceny sladovnického ječmene, ale také potravinářského žita, jehož celková produkce však stále klesá, ze 75 tisíc tun v roce 1997 na 41 tisíc tun v roce 2001. Vliv vyšší nabídky po žních však tradičně způsobil stagnaci či mírný pokles cenových hladin. Proto se zemědělci musejí podle Fencla snažit využít všech možností, které nabízí tuzemský i zahraniční trh. Tou úplně poslední možností je Státní zemědělský a intervenční fond, který je připraven vykoupit a skladovat až jeden milion tun potravinářské pšenice. Aby se nenarušil cenový vývoj na vnitřním trhu obilovin, nepředložilo zatím MZe ministerstvu financí návrh na vyhlášení intervenční ceny.
Klaus je optimista
„Naše zemědělství úspěšně prochází nezbytnou a nevyhnutelnou transformací. Říkám to proto, abychom na tyto zjevné úspěchy v době, kdy neustále slyšíme výrazy slintavka, kulhavka, nemoc šílených krav, nízké ceny, malé dotace a podobně, nezapomínali,“ řekl přítomným předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus, který se také zahájení dožínek zúčastnil. Po pádu komunismu jsme zdědili zemědělství, které bylo v porovnání se světem neefektivní, velice náročné na vstupy, trpělo přezaměstnaností a neúnosně zatěžovalo naše životní prostředí. Dnes je podle Klause zcela evidentní, že české zemědělství s daleko menším počtem pracovníků vyrábí kvalitní potraviny a obstojí na trhu, který je mnohem náročnější než v minulosti.
V závěru zdůraznil, že všichni upínají oči k Evropské unii s nadějí, obdivem i troškou závisti. Předmětem závisti je především její zemědělská politika, zejména systém jejích podpor. Podle Klause však nelze očekávat, že stejné systémy podpor budou aplikovány na Českou republiku a české zemědělství. Proto je úkolem všech, aby připravovali naše zemědělství nikoli na dnešní politiku Evropské unie, ale na tu budoucí, která nastane v okamžiku, až do unie vstoupíme. Na závěr vyjádřil Václav Klaus hluboký optimismus, že naše zemědělství překoná všechny své dnešní problémy a bude tady za rok, za deset i za sto let.
Příjemné dopoledne
Po oficiálním zahájení vyhrávala zemědělcům Budějcká kapela Ády Školky. Součástí dožínek byla i znalostní soutěž o ceny, které věnovalo naše vydavatelství. Soutěžící odpovídali na otázky typu: Kolik je v České republice zemědělců, zda mají více kombajnů nebo počítačů, co jsou to otruby nebo žentour, kolik se v republice chová koz, kdo vynalezl ruchadlo a podobně. Soutěžící měli na výběr tři možnosti a kdo si nebyl jist, mohl se poradit s publikem, nebo zavolat domů. Zájem o soutěž byl z řad přítomných velký a nutno dodat, že stejně takové byly i jejich vědomosti. V závěru příjemného dopoledne, které nenarušilo ani místy deštivé počasí, byly předány hodnotné ceny vítězům ankety Pro zdraví řidiče traktoru, kterou před časem vyhlásila redakce týdeníku Zemědělec. Ceny výhercům předali ředitel společnosti PEKASS Praha Miroslav Pilz a vydavatel Martin Sedláček.