Národní zemědělské muzeum Praha odhalilo pamětní desku Antonína Švehly

Národní zemědělské muzeum Praha má ode dneška na své historické budově na pražské Letné pamětní desku předválečného předsedy československé vlády a agrární strany Antonína Švehly. Slavnostní odhalení provedl ministr zemědělství Marian Jurečka za účasti starosty Městské části Praha 7 Jana Čižinského a dalších významných hostů. Část potřebných prostředků na tento projekt poskytlo ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem muzea. Informoval o tom Lubomír Maršík, mediální zástupce Národního zemědělského muzea Praha.

„Osoba významného prvorepublikového politika, předsedy hned tří tehdejších vlád provází naše muzeum takřka po celou dobu jeho existence, v dobrém i ve zlém, a to doslova. Fakt, že byl Antonín Švehla prvním předsedou spolku Československé zemědělské muzeum a významně přispěl k meziválečnému rozvoji tohoto ústavu, vedl po Únoru ´48 k tomu, že naše muzeum bylo odstaveno na vedlejší kolej a osoba Antonína Švehly z historie Národního zemědělského muzea (NZM) vymazána. Nyní nastal čas splatit Antonínu Švehlovi velký dluh,“ připomíná předlistopadové období v NZM jeho generální ředitel Milan Jan Půček.

Pamětní deska Antonína Švehly byla zhotovena podle portrétu, jehož autorkou je Marie Zdeňková, kronikářka Městské části Praha 15.  Přátelské setkání účastníků akce po jejím slavnostním odhalení otevřela přednáška doc. Evy Broklové o životě a díle Antonína Švehly a jeho odkazu budoucím generacím, na které navázalo malé hudební vystoupení, diskuse pozvaných hostů a prohlídka muzea.

Významný prvorepublikový politik Antonín Švehla se narodil 15. dubna 1873 v pražské Hostivaři. Do politiky vstoupil v devadesátých letech 19. století. Po angažmá ve vedení Sdružení českých zemědělců a založení časopisu Venkov se stal v letech 1908–1913 poslancem českého zemského sněmu. Během první světové války se plně zapojil do činnosti domácího odboje. Od roku 1917 působil na významné pozici přední odbojové organizace s názvem Maffie a v červenci 1918 stanul v čele Národního výboru. Antonín Švehla je jeden z pěti mužů 28. října. V prvních letech nové republiky působil jako poslanec a ministr vnitra. Předsedou agrárníků se stal v roce 1919, přičemž během svého mandátu dbal na to, aby byla politika strany přijatelná jak pro velkostatkáře, tak i drobné zemědělce. Od roku 1922 byl předsedou tří československých vlád. Z politiky se stáhl koncem dvacátých let ze zdravotních důvodů. Antonín Švehla zemřel 12. prosince 1933.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down