Možnost seznámit se s novou technikou i odrůdami polních plodin přináší tradiční výstava Naše pole, jejíž již čtrnáctý ročník se uskutečnil minulý týden v Nabočanech u Chrudimi. V posledních několika letech ji za velkého zájmu návštěvníků organizuje vydavatelství Profi Press. Letos se jí zúčastnilo kolem osmi desítek vystavovatelů. Kromě majitelů a zástupců odrůd polních plodin zde vystavují i firmy obchodující s přípravky na ochranu a výživu rostlin.
Dvoudenní přehlídka zahrnovala také pokusy zaměřené na ochranu a výživu plodin, poradenské centrum Výzkumného ústavu rostlinné výroby a nabídku regionálních potravin z východních Čech. Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman při slavnostním zahájení výstavy poznamenal, že tato akce je velmi prospěšná pro propagaci českého zemědělství, které se v tuto chvíli nachází na určitém rozhraní. „Momentálně se vyjednává o podmínkách zemědělství na dalších sedm let a já věřím, že to dopadne ku prospěchu všech zemědělců i českého a moravského zemědělství,“ prohlásil. Senátor a bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba řekl, že Nabočany jsou v rámci celé České republiky již významným pojmem. Zemědělcům pak popřál, aby obilí dobře dozrálo a úspěšně se sklidilo. Také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický připomněl důležitost současného rozhodování o čerpání finančních prostředků z evropských fondů na další sedmileté období. Připomněl, že Asociace krajů ČR předminulý týden jednala na toto téma s Agrární komorou ČR a věří, že vzájemná spolupráce bude nadále dobrá. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pak poukázal v souvislosti s tropickými vedry, která panovala minulý týden, na nevyzpytatelnost počasí. „Uvidí se, jak které odrůdy dokážou reagovat na výkyvy počasí,“ podotkl.
Radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil poznamenal, že zemědělství v Pardubickém kraji i v českých zemích má dlouhou tradici. To ostatně dokládají historické sklízecí mlátičky. „Tento kraj je také krajem bratranců Veverkových, kteří přenechali hlubokou tradici základního zpracování půdy,“ zdůraznil Kroutil a předal řediteli vydavatelství Profi Press Martinu Sedláčkovi repliku ruchadla bratranců Veverkových. Právě odborný seminář, zabývající se zásadami správné orby, na němž přednášel profesor František Bauer, přilákal mnoho návštěvníků.
V letošním roce celkový počet prezentovaných pokusných variant přesáhl 553, šlo přitom o odrůdy, parcely pro Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a pokusy s ochranou a výživou rostlin. Založena byla políčka se 154 ozimými a 47 jarními obilninami. Z toho bylo 94 odrůd ozimé pšenice, 25 odrůd ozimého ječmene, 16 odrůd ozimého tritikale, 18 odrůd žita, jedna odrůda ozimého ovsa. Na dalších pozemcích bylo 13 odrůd luskovin, 81 odrůd ozimé řepky a 18 pokusných parcel řepky. Nechyběly ani tři odrůdy hořčice, deset hybridů kukuřice, deset hybridů kukuřice, šest slunečnice a 18 odrůd cukrovky a krmné řepy. Součástí byly i demonstrační parcely podle metodiky ÚKZÚZ s ozimými odrůdami pšenice, tritikale a žita. Zasety však byly i trávy a travní směsi, len, ozimá vikev, hořčice sarebská, jarní řepka a další plodiny. K vidění byla rovněž řada alternativních plodin jako hrachor setý, pískavice řecké seno, cizrna beraní, světlice barvířská, komonice bílá, lnička setá, katrán habešský, sléz krmný a lesknice kanárská. Návštěvníci mohli porovnat více než 80 variant ochrany plodin na ozimé pšenici, jarním ječmeni, slunečnici a kukuřici. A také 50 variant výživy plodin na ozimé pšenici, ozimém ječmeni, ozimém tritikale, ozimé řepce, cukrovce, kukuřici a slunečnici.
Tato akce navázala v roce 2001 na dlouholetou tradici polních dnů v Chrudimi pořádanou firmou Oseva Agri Chrudim, a. s. Organizátorem výstavy je od roku 2010 vydavatelství Profi Press, s. r. o. Generálním partnerem výstavy je ČSOB, a. s. Na přípravě akce se také podílí Oseva Agri Chrudim, a. s., Cerea, a. s., Lovochemie, a. s., ŠS Úhřetice, farma Karel Kopista, Agrární komora ČR, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., ÚKZÚZ, Odborné učiliště Chroustovice, Střední škola zemědělská a vyšší škola odborná Chrudim a výstavu pojistila Česká pojišťovna.*