Proti návrhu nového mysliveckého zákona vypracovaného Českomoravskou mysliveckou jednotou hodlá vystupovat ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Přidá se tak k ochráncům přírody a vlastníkům lesů, kteří rozpoutali proti poslaneckému návrhu kampaň minulý týden.
Návrh se podle něj neslučuje s evropským přístupem k majetku a odporuje ochranářské legislativě Evropské unie. Kužvart dnes novinářům řekl, že návrh nebere ohled ani na speciální pravidla hospodaření v národních parcích.
Přestože návrh na počátku ledna nepřijala vláda, Kužvart se obává, že jeho projednávání v Poslanecké sněmovně, pravděpodobně na únorové schůzi, bude složité. Předkladatelé návrhu totiž pocházejí z různých stran a "myslivecká loby, jak je známo, je velmi silná". Kužvart míní, že myslivci udělali v minulých desetiletích v lesích mnoho práce, nový zákon by však jejich budoucí činnost posunul pouze "do oblasti střelby". Návrh ukládá vlastníkům lesů povinnost pronajímat 75 procent honiteb.
Vlastníci pozemků by podle návrhu současně neměli právo účastnit se řízení o hospodaření v lesích, pouze by se k němu mohli vyjadřovat. Vlastníci menších pozemků by neměli ani možnost rozhodovat o tom, zda na jejich majetku honitba vznikne.
Dalším kontroverzním bodem návrhu je seznam zvěře, kam myslivci zařadili i chráněné druhy živočichů. Orel skalní, vlk či rys by tak byli sice celoročně hájeni, lovce by ale jejich zařazení do kategorie zvěře podle předsedy Českých ochránců přírody a poslance KDU-ČSL Libora Ambrozka vábilo. Podle jednatele Českomoravské myslivecké jednoty Vladimíra Broukala vznikl návrh kvůli neschopnosti ministerstva zemědělství připravit návrh vlastní. Většina výtek vlastníků pozemků a ochránců přírody není podle něj oprávněná.
Seznam zvěře, na němž je také chráněný orel, vychází podle Broukala ze zvyku myslivců tohoto dravce ke zvěři řadit. Ani argumenty hovořící o ničení porostů spárkatou zvěří, o jejímž množství by mohl podle návrhu rozhodovat uživatel honitby bez přihlédnutí k názorům vlastníka lesa, nejsou podle něj relevantní. Odpůrci zákona chtějí s návrhem seznámit veřejnost a přimět poslance, aby ho nepřijali.