Za nedostatečně zdůvodněný zřejmě označí vláda návrh poslanců STAN na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Kabinet by měl podle podkladů pro pondělní schůzi předkladatelům vytknout také to, že nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. K novele kompetenčního zákona pošle zákonodárcům pravděpodobně záporné stanovisko.
Zásadním změnám kompetenčního zákona by podle vládních legislativců měla předcházet podrobná odborná i politická debata. Neměly by být podle nich předkládány jako poslanecký, ale jako vládní návrh po důkladném rozboru a po standardním připomínkovém řízení. "Odůvodnění předloženého návrhu zákona je velmi obecné a postrádá jak přesvědčivou argumentaci odůvodňující nezbytnost navrhované úpravy, tak i náležitý popis jejích hospodářských a finančních dopadů," stojí v předběžném stanovisku kabinetu.
Poslanci starostů navrhují sloučit ministerstva od roku 2026. Nový úřad by se měl zabývat úkoly obou nynějších ministerstev, od ochrany zemědělského půdního fondu, vodního hospodářství až třeba k potravinářskému průmyslu. Návrh má podle předkladatelů za cíl spojit kompetence obou nynějších ministerstev pod jedno vedení se společnou odpovědností za ochranu životního prostředí i za státní správu v zemědělství. Spojení obou úřadů je podle nich nezbytné kvůli zvýšeným nárokům souvisejícím s klimatickou změnou. Ochrana a hospodaření s vodou a půdou by neměly být podle autorů v konfliktu.*