Změna klimatu může mít vážné, všudypřítomné a nezvratné dopady na společnost a přírodu. Vlády však mají stále čas, aby zabránily nejhoršímu. Stojí to podle agentury Reuters v připravované zprávě OSN, která by měla být příští týden předložena ke schválení.
Zprávou se budou zabývat vědci a představitelé více než stovky vlád na čtyřdenním setkání, které začíná v pondělí v dánském hlavním městě Kodani. Měla by sloužit jako hlavní pomocný dokument vládním delegacím před celosvětovou klimatickou konferencí plánovanou do Paříže na konec roku 2015.
V odstavci, který shrnuje nebezpečí, návrh zprávy praví, že další nárůst světových emisí skleníkových plynů "zvyšuje pravděpodobnost vážných, všudypřítomných a nezvratných dopadů na lidstvo a ekosystémy". Mnoho vlád ale požaduje, aby byl text návrhu formulován jasněji a poutavěji, pokud jde o varování před silnějšími bouřemi, vlnami veder, povodněmi a rostoucí hladinou moří. Spojené státy na příklad podotkly, že některé tabulky mohou být pro vedoucí činitele či veřejnost "neproniknutelné", přičemž vyjádření "nezvratné" by podle nich mělo být vysvětleno více.
Podle Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) je nejméně z 95 procent jisté, že od roku 1950 jsou hlavní příčinou změn klimatu některé lidské činnosti, především spalování fosilních paliv. Ve zprávě z roku 2007 to bylo jisté z 90 procent a v roce 2002 z 66 procent.
Průzkumy veřejného mínění přitom naznačují, že mnoho lidí, především v USA, o tom není přesvědčeno a domnívají se, že na vině může být přirozená proměnlivost klimatu.
Lídři Evropské unie se v pátek dohodli, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent proti úrovni z roku 1990. Další velké producenty těchto plynů v čele s Čínou a USA vyzvali, aby je následovali.