Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský má podezření, že na území České republiky se vyskytuje fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa. Bakterie napadá široké spektrum hostitelských rostlin, zejména ovocných a okrasných rostlin a vinné révy, přičemž způsobuje významné hospodářské škody. V současnosti jde o nejzávažnější rostlinolékařský problém v Evropě, varuje ústav v tiskové zprávě.
Hrozí nebezpečná bakterie
Nebezpečná bakterie se mohla podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) do českých domácností dostat na zakoupených rostlinách okrasného vítodu myrtolistého z Hornbachu nebo Bauhausu. Potenciálně nakažené rostliny pocházely ze Španělska. Bakterie pochází pravděpodobně z Ameriky, v Evropě se šíří od roku 2013. V Itálii zlikvidovala produkci oliv v oblasti Apulie, byla potvrzena také ve Francii, Německu a ve Španělsku.
S podezřením na výskyt Xylella fastidiosa přišlo letos v únoru Španělsko, které upozornilo ÚKZÚZ na dodávku okrasných rostlin druhu vítod myrtolistý (Polygala myrtifolia) do ČR ze španělské okrasné školky. Do České republiky byly tyto rostliny dodávány již v květnu loňského roku. Z následného šetření ÚKZÚZ zjistil, že španělská dodávka obsahovala celkem 56 rostlin vítodu, které byly dodány do 14 zahradnických center v sedmi městech ČR a jedenáct rostlin také do Slovenské republiky. Celkem 44 dodaných rostlin vítodu na území ČR bylo prodáno po dodání již v roce 2016 v maloprodeji soukromým osobám. Zachycena a laboratorně testována byla zatím jediná rostlina z původní dodávky, která je v tomto okamžiku ve stadiu vážného podezření na výskyt bakterie Xylella fastidiosa.
Ústav se obává toho, že se mohla bakterie rozšířit v loňském roce na okolní rostliny pěstované v zahradách. Prosí proto občany, kteří si vítod myrtolistý loni v Plzni, Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové nebo v Liberci koupili, aby se ozvali na kontakty uvedené na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Inspektoři ÚKZÚZ jsou připraveni tyto rostliny zpětně od vlastníků odkoupit a testovat na přítomnost bakterie Xylella fastidiosa.
Bakterie napadá více než 200 druhů rostlin, včetně třešní, broskvoní, hrušní, jahodníků, dubů nebo fíkusů. Napadené rostliny v krátké době uhynou, ochrana pomocí pesticidů neexistuje. Ústav proto varuje před nákupy ovocných a okrasných rostlin z neprověřených zdrojů.*