Ministerstvo zemědělství eviduje pro letošní rok 83 žádostí v dotačním titulu Obnova, odbahnění a rekonstrukce rybníků což představuje částku nákladů 1,023 miliardy korun. Ze státního rozpočtu přitom bylo na tento program vyčleněno pouze 200 milionů korun, a ještě z toho zhruba polovina připadá na akce rozestavěné z let 2003 a 2004. Vzhledem k tomu, že tyto dotace jsou poskytovány ve výši kolem 75 procent nákladů, je tak převis poptávky asi sedminásobně vyšší, než současné možnosti MZe. Podle jeho mluvčího Martina Severy proto nyní tento úřad „usilovně hledá cesty, jak program finančně posílit“.
Zmíněný program byl poprvé otevřen v roce 2003 a společně s rokem 2004 bylo na 157 akcí zatím ze státního rozpočtu vynaloženo 966 milionů korun. Za toto období bylo například vytěženo přes 4,4 milionu kubíků rybničních sedimentů, přičemž náklady na odtěžení, odvoz a uložení jednoho metru krychlového bahna se pohybují mezi 170 až 350 korunami. Investorům je poskytována dotace maximálně do výše 200 Kč/m3.
V České republice je v současné době přibližně 24 tisíc rybníků a malých vodních nádrží o celkové ploše okolo 51,8 tisíce hektarů a teoretickém retenčním objemu asi 625 milionů metrů krychlových. Podle Severy je přibližně jedna třetina tohoto objemu zanesena sedimenty. Na tomto stavu se kromě zabahnění, k němuž dochází přirozenou cestou, včetně povodní, podílely především splachy ornice ze scelených pozemků s odstraněnými mezemi z období před rokem 1989.
Návratnost vložených nákladů na odbahnění rybníků se odhaduje v některých případech až na třicet let, proto jen v minimálním počtu případů, je schopen vlastník rybníka provést odbahnění pouze na vlastní náklady. Dotační titul má také velký význam v prevenci před povodněmi, neboť nezbytnou podmínkou udělení dotace je povinnost zajistit bezpečnostní přeliv umožňující převedení minimálně stoleté povodně. Další podmínkou je závazek žadatele, že vyčlení retenční ochranný prostor o velikosti minimálně deset procent z celkového prostoru vodního díla. Tato opatření podle Severy pak pomohou zvýšit bezpečnost území pod vodním dílem při průchodu povodňové vlny. Příjemci dotací mohou být rybářské firmy i samostatně hospodařící rolníci.