Kolem dotací pro soukromé vlastníky lesů jsou zmatky. Vlastníci lesů neví, kdo jim letos vyplatí dotace na hospodaření, protože peníze na ně dostaly kraje, ovšem podle zákon je má vyplácet stát. Vlastníci lesů si stěžují i na nedostatek dotací z EU ve srovnání se zemědělci. Přitom náklady rostou a příjmy z prodeje dřeva klesají a na investice již nezbývají prostředky. Vyplynulo to z včerejší diskuse účastníků na konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) v Pelhřimově.
Například kraj Vysočina letos dostala na hospodaření v lesích 19,3 milionu korun. Krajský úřad nyní zkoumá, jak soukromníkům peníze vyplatit. Podle některých krajů by měl stát kvůli legislativním zmatkům najít další peníze a dotace vyplácet sám. Podle Tomáše Krejzy z ministerstva zemědělství to ale není pravděpodobné. Podle něj se hledají cesty, jak zajistit dělení dotací v rámci samostatného působení krajů.
Není také jasné, jak je to s dotacemi na prořezávky nebo probírky porostů. Povinně je musí provádět státní či obecní majetky, ne soukromí vlastníci. Soukromníci mohou ale na tyto činnosti o dotace žádat. Na hektar dostanou zhruba mezi 2000 až 4000 korun. Tyto částky nejsou velké, ale jsou to motivační peníze, které jsou pro vlastníky v celé republice v součtu ve stovkách milionů, poukázal Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav a regionální zástupce SVOL. V jeho podniku se dotace podílely na ročních příjmech dvěma až třemi procenty. A z hlediska stability porostů je totiž dobře, když se porosty prořezávají, dodal Svoboda.
Podle vlastníků jde do resortu i velmi málo dotací z EU. Zatímco zemědělci dostali kolem 25 miliard, lesníci necelou jednu miliardu. Evropské peníze pomáhají třeba s rekonstrukcemi meliorací nebo s opravami lesních cest.