Před 120 lety, 4. července 1895, byly položeny základy nejstaršího šlechtitelského pracoviště na území dnešní České republiky - Šlechtitelské stanice vinařské ve Znojmě. V roce 1983 přesídlila tato výzkumná instituce ze Znojma do Vrbovce, kde funguje pod názvem Ampelos dodnes.
Důvodem k založení šlechtitelské stanice ve Znojmě byla hrozící invaze škůdce révokaze na jihomoravské vinice. Tento mikroskopický cizopasník zdecimoval koncem 19. století velkou část francouzských i rakouských vinohradů. Pěstitelé na Znojemsku nehodlali nečinně čekat a v červenci 1895 vyslali delegaci na vídeňské ministerstvo orby s cílem dosáhnout zřízení instituce, která by se pokusila hrozbu odvrátit. Výsledkem byl vznik Císařsko-erálovské technické stanice pro potírání révokaze na Moravě, později přejmenované na Císařsko-královský inspektorát vinařský ve Znojmě.
Šlechtitelská stanice se zaměřila zejména na roubování ušlechtilých odrůd evropské révy na podnože původem z Ameriky, které byly vůči škůdcům odolné. Díky rozšíření těchto hybridů se vinaři postupně zbavili problémů s révokazem.
Po druhé světové válce měli znojemští vinařští experti velkou zásluhu na obnově zdecimovaných jihomoravských vinohradů. Kromě šlechtění nových odrůd se věnovali a dodnes věnují také udržovacímu šlechtění tradičních odrůd révy.*