Podpisem poslední smlouvy uzavřel státní podnik Lesy České republiky (LČR) osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 jednotek bylo podepsáno 40. U sedmi jednotek byl tendr z různých důvodů zrušen a podnik na daná území vypsal soutěže znovu. Nejúspěšnější firmou v tendru byla Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku, která získala 12 kontraktů s roční těžbou 428 tisíc metrů krychlových dřeva. Uvedla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že o 40 jednotek se podělilo 15 firem, o zakázky se ucházelo 26 subjektů. Většinu smluv podnik uzavřel s vítězi do začátku ledna. Podpis poslední smlouvy zdrželo to, že soutěž napadl jeden z účastníků u antimonopolního úřadu.
Po Jihozápadní dřevařské získala nejvíce smluv těžařská skupina Petra z Ratíškovic u Hodonína, a to šest jednotek. Čtyři jednotky získala společnost Lesostavby Frýdek-Místek. Po třech jednotkách mají společnost Stora Enso Wood Products Ždírec a firma Uniles z holdingu Agrofert. Z pohledu objemu těžby skončily za Jihozápadní dřevařskou Lesostavby Frýdek-Místek s roční těžbou 349 000 metrů krychlových dřeva. Firma Petra by měla ročně těžit asi 311 200 metrů krychlových dřeva. Lesy ČR letos odhadují těžbu na úrovni 12,5 milionu metrů krychlových dřeva. Předmětem soutěží byly lesní práce a prodej dřeva zhruba na pětině území Lesů ČR v letech 2019 až 2023. Tendr státní podnik vypsal loni v září. Nabídky firmy podaly začátkem listopadu.
Ze sedmi zrušených soutěží byly čtyři zrušeny proto, že nabídku podal jen jeden subjekt. V jednom případě byl tendr zrušen kvůli ekonomicky nevýhodné nabídce, v jednom případě vítěz z kapacitních důvodů odmítl uzavřít smlouvu a v jednom případě se do tendru nikdo nepřihlásil. Do nalezení nových firem podnik na jednotkách se zrušenou soutěží zadává práce prostřednictvím takzvaného dynamického nákupního systému.
Všechny soutěžené jednotky v tendru 2019+ byly v režimu takzvané komplexní zakázky. V současné mimořádně velké kůrovcové kalamitě, kdy je potřeba napadené dřevo rychle těžit, je tento model označován za nepružný. Státní podnik chystá novou pětiletou strategii rozvoje na leta 2020 až 2024, od níž se čeká nové nastavení obchodního modelu Lesů ČR.*