O český strakatý skot má v posledních dvou letech největší zájem Turecko. Čeští chovatelé tam už poslali desítky tisíc zvířat – jalovice, býčky na výkrm a poslední dobou se rozběhl obchod i s jatečnými býky. V tuzemských chovech je toto tradiční české plemeno nyní druhé nejrozšířenější. Na dnešní 13. národní výstavě českého strakatého skotu v Radešínské Svratce to řekl Pavel Král, ředitel pořadatelského svazu chovatelů.
Na Dni českého strakatého skotu představili chovatelé všechny věkové kategorie zvířat, od telat po plemenné býky. Nejdůležitějším bodem bylo hodnocení krav. Na předvadišti se vystřídalo 85 stračen ze tří desítek českých chovů. Hodnotila je dvojice rozhodčích ze Slovenska a Itálie. Šampionkou plemene se stala sedmiletá Berta z hostitelské firmy Proagro Radešínská Svratka. Národní šampiónkou byla podle Krále vyhlášena už podruhé a na svém kontě má tato zasloužila dojnice také další ocenění; napsaná o ní byla i knížka pro děti.
V tuzemsku žije kolem 175 000 českých strakatých krav. Vyšší jsou pouze počty tmavého holštýnského plemene vyšlechtěného na produkci mléka. Strakaté krávy sice dávají mléka méně, ale zato je u nich dobře hodnoceno i maso. Proto se podle zemědělců při nynějších ztrátových cenách mléka strakaté plemeno víc vyplácí.
Tradice národních výstav v Radešínské Svratce, označované za hlavní město strakatého skotu, začala před 22 lety. První ročníky se odehrávaly v ročním intervalu, později přešla výstava do dvouletého cyklu. V počátku se podle Krále akce zúčastnily tři podniky s pár kusy zvířat, diváků bylo několik desítek. Podle prvního odhadu pořadatelů se dnes přišlo podívat nejméně 7000 lidí, doposud rekordní počet.*