Nejvyšší čas ke změně

Opět hrozí, že východní země budou odbytištěm pro Evropskou unii a trhem pro její přebytky. Tento stav nyní máme možnost změnit. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek při zahájení dvoudenní přehlídky Naše pole, která se konala minulý týden v Nabočanech na Chrudimsku. Zároveň vyzval všechny přítomné, aby se aktivně účastnili přípravy společné zemědělské politiky po roce 2021. Výstavu, jejímž organizátorem je vydavatelství Profi Press, za přítomnosti řady významných hostů ze státních i nevládních organizací a výzkumných ústavů oficiálně zahájil ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství Jan Gallas.

Podle bývalého ministra zemědělství a současného poslance Mariana Jurečky v současnosti jde o to, aby ČR dokázala obhájit tuzemské zemědělství a zároveň se dokázala popasovat s novými výzvami. Podle něj to znamená uvažovat inovativně a sledovat nové trendy a poznatky. „Jedině tak dokážeme i v době klimatických změn na území ČR hospodařit tak, aby to bylo profitabilní a vytvářeli jsme i pracovní místa,“ míní. Jandejsek ve svém projevu poukázal i snižující se potravinovou soběstačnost České republiky, která je u vepřového masa pouze na úrovni 38 procent. „Jsem z toho smutný,“ poznamenal. Zároveň podotkl, že například v Tesku ve Zruči nad Sázavou bylo při jeho návštěvě 70 procent potravin ze zahraničí. „Na pultech musíme mít domácí potraviny, není možné vozit brambory z Egypta a Alžírska a zeleninu z Turecka,“ prohlásil Podle něj potraviny, voda a půda jsou základní atributy vlastní existence lidstva, což si pořád neuvědomujeme. Viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha upozornil na problém sucha. Podle něj Pardubický kraj zaznamenal od začátku roku pouze 50 procent dlouhodobého srážkového průměru. Průměrná teplota se pohybovala o čtyři stupně více, než je dlouhodobý teplotní průměr. To se projevuje ve svém důsledku i v porostech. „I když trochu klamou tělem, pokud se na ně podíváme z profilu. Jestliže se ale podíváme svrchu, vidíme zaschlé odnože, mezerovité porosty máku a dalších jařin,“ řekl s tím, že sklizeň bude dřív, než v minulých letech. „To také signalizuje, že nemůžeme očekávat nadprůměrné výsledky,“ podotkl. Rovněž upozornil na to, že vyspělé země dbají na to, aby tamní pole obhospodařoval místní zemědělec. V České republice tomu tak ale není. „Naše pole si přitom musíme hýčkat tím, že půdu nenecháme zahálet, ale podporami ji směřujeme k určité produkci a dopřejeme ji pestrý osevní postup i živočišnou výrobu, alespoň průměrnou ve středoevropském prostoru,“ prohlásil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down