Některé oblasti vstupují do dalšího období s deficitem vláhy

Letošní zima přes zdánlivě bohatou sněhovou nadílku a naplnění vodních nádrží nedokázala překonat sucho v mělkých podzemních vodách například v Polabí nebo v některých částech Moravy. „Na jedné straně máme dobré stavy vody na tocích, máme naplněné přehradní a vodárenské nádrže tak, aby nás udržely v případě, že bude sucho, ale některé regiony v České republice vstupují do dalšího období s velkým deficitem vláhy,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody.

Česká republika má za sebou pět suchých let, což je nejsušší období v novodobé historii Československa. Loňský rok byl podle něj dokonce sušší než rok 1947. „Ten je uváděn jako nejsušší rok, který naši rodiče nebo prarodiče zažili,“ dodal. Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.
Připomněl, že v souvislosti se suchem se diskutuje také o využití takzvané šedé vody, jemně znečištěné vody, která odtéká z umyvadel nebo koupelen. Podle něj je třeba s vodou co nejlépe hospodařit, donutit srážkovou vodu, aby tady zůstala. „Máme připraveny projekty umělé infiltrace, aby se voda vsakovala,“ podotkl s tím, že vítá, že zemědělci využívají programy jak Ministerstva zemědělství, tak Ministerstva životního prostředí a zadržování vody v krajině.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down