Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu zůstala na květnové úrovni 5,9 procenta, oznámil Evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázala Malta, a to 2,6 procenta. Za ní následovaly Česká republika a Polsko, obě s hodnotou 2,7 procenta. Údaje Eurostatu nicméně ukázaly v Česku na výrazný vzestup nezaměstnanosti mezi mladými lidmi.
V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti v meziměsíčním srovnání rovněž beze změny, a to na 6,4 procenta. V meziročním srovnání ale v eurozóně i v EU nezaměstnanost klesla. Loni v červnu v eurozóně dosahovala 6,7 procenta a v EU činila 6,1 procenta.
Nezaměstnanost v ČR
V Česku míra nezaměstnanosti podle údajů Eurostatu v červnu vzrostla na 2,7 procenta z květnových 2,5 procenta. Ve věkové kategorii do 25 let se ale zvýšila na 13,7 procenta z květnových 9,5 procenta. Meziročně se téměř zdvojnásobila ze 7,2 procenta, kde byla v červnu loňského roku.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek na dotaz uvedl, že údaje jsou sezonně očištěné, proto je nelze vysvětlit příchodem absolventů na trh práce ani opožděním sezonních prací. Výkyvy u nezaměstnanosti mladých ale byly i v minulosti, je proto podle něj třeba počkat, zda je červnový údaj jednorázový, nebo součást nějakého trendu.
"V každém případě průzkumy mezi firmami jasně ukazují, že část průmyslových podniků už pod tlakem slabých zakázek počty zaměstnanců snižuje, i když se dlouho snažily zaměstnanost udržet. A ve službách naproti tomu není až na výjimky vidět nějaký velký zájem nové zaměstnance nabírat. S ohledem na vývoj a krátkodobý výhled ekonomiky by proto mírný nárůst nezaměstnanosti neměl být překvapením," uvedl Dufek.
Státy s nejvyšší nezaměstnaností
Nejvyšší míru nezaměstnanosti v rámci EU podle údajů Eurostatu vykázalo Španělsko, a to 11,7 procenta. Za ním následovalo Řecko s 11,1 procenta.*