Místo aby se pěstování energetických bylin v souladu s propagovaným rozšiřováním obnovitelných zdrojů energie rozvíjelo, plochy této speciálně pěstované biomasy u nás klesají. Jestliže o dotace z titulu 1.U na založení a údržbu bylin pro energetické využití požádalo v minulém roce 37 pěstitelů na celkovou výměru 1005 hektarů, letos se přihlásilo jen dvacet zájemců na plochu 640 hektarů. Údaje Agrowebu sdělil Hugo Roldán z odboru komunikace ministerstva zemědělství.
Hlavní energetickou bylinou zůstává šťovík, který letos osmnáct žadatelů o dotaci pěstuje na 537 hektarech: Je to o tři sta hektarů méně než v minulém roce, kdy tyto dotace čerpalo 31 subjektů. Na sto hektarech letos roste světlice barvířská. Jedinému pěstiteli v Česku, který stejně jako v minulém roce požádal o podporu na tuto plodinu, se nejspíš osvědčuje, když výměru proti loňsku zvýšil o osmnáct hektarů. Třetí bylinou, na niž letos půjdou státní dotace, je psineček veliký, který má žadatel na pouhých dvou hektarech.
Kvůli nezájmu zemědělců se tak nevyčerpají peníze vyčleněné pro tento titul. Na energetické byliny tak letos půjde pouhých 1,28 milionu korun. Vloni to bylo přes dva miliony. Peníze dostanou žadatelé podle Roldána během listopadu, do 15. 11. musí na zemědělské agentuře potvrdit dodání bylin fyzické či právnické osobě k energetickému účely, popřípadě dodat čestné prohlášení o vlastním využití produkce.
Vlasta Petříková, odbornice na pěstování energetických bylin ze sdružení CZ Biom, potvrzuje, že hlavním důvodem, proč zemědělci opomíjejí tyto plodiny, je nízká podpora a nejistota, jak to s ní bude v dalších letech. Letos pěstitelé dostanou dva tisíce korun na hektar, vyplatí se jim tedy dělat obilí a žádat o podporu z národních doplňkových plateb na ornou půdu, kde vloni dostali 2315 korun. „Dotace na hektar by měla být podobně vysoká jako na zatravnění, což je 7265 koruny na hektar. Šťovík nebo energetické trávy mají stejný protierozní účinek jako trvalý travní porost, což se málo zdůrazňuje,“ uvedla Petříková.
„Ministerstvo kvůli poklesu zájmu o energetické byliny zvažuje změnu v programu na příští rok. Měla by se zvýšit dotace na hektar,“ řekl Roldán. Ovšem návrh programů na podporu úspor energie a obnovitelných zdrojů pro rok 2007, který MZe minulý týden zveřejnilo na své webové stránce, se zvýšením sazby zatím nepočítá. Ministerstvo sice plánuje celkové posílení zdrojů na osm milionů korun, ty by však měly jít na založení a údržbu zhruba 4000 hektarů porostů. Po letošní zkušenosti je ale více než jasné, že při nízké dotaci se pěstování speciálních energetických bylin u nás nikdy nerozšíří.