Čeští vinaři zdražují kvůli nízké loňské úrodě, pod níž se podepsaly květnové mrazy. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka lze u vína očekávat navýšení cen až o deset procent. Zdražování v tuzemsku také kopíruje situaci jinde v Evropě.
Podle Půčka cena vína stoupá ve většině evropských států. Například v sousedním Rakousku je dnes litr vína zhruba o třetinu dražší než v České republice. Růst cen u nás se začal projevovat loni u nejlevnějších vín, jejichž cena stoupla z dvanácti korun na litr na šestnáct.
Situace má dopad i na velké firmy v oboru. Znovín Znojmo to pocítil na hospodářských výsledcích. Poprvé od konce devadesátých let byl loni ve ztrátě. Firma podle něj plánuje zdražení vína. V některých případech se už s odběrateli dohodla. Jednají o zdražení od ledna s obchodními řetězci, uvedl Bilíček. Podle něj je cílem zvýšení prodejní ceny v jednotkách procent.
Víno zdražily Templářské sklepy Čejkovice. Ceny zvedali od ledna do března v řádu jednotek procent. Jde to průřezem celého sortimentu, týká se to zejména jakostních vín, sdělil obchodní ředitel Templářských sklepů Čejkovice Lukáš Lukáš.
Podle Půčka ke zdražení přistoupily i další firmy v oboru - Habánské sklepy nebo Víno Mikulov ze skupiny Bohemia sekt. Výběrově zvedlo ceny i středně velké vinařství Lahofer. U přívlastkových vín, která tvoří 80 procent produkce společnosti, firma ceny nemění.