Nižší počet druhů potravin, které podléhají hlášení při dovozu

Ministerstvo zemědělství (MZe) snížilo od 1. září počet druhů potravin, jejichž dovoz musí čeští dodavatelé hlásit, z 23 na pět. Konkrétně jde o jablka, brambory, mák, doplňky stravy a potraviny živočišného původu s výjimkou čerstvých produktů rybolovu nebo medu, sdělilo ministerstvo. Upravený seznam nahlašovaných potravin kritizuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR), podle něj jsou změny jen kosmetické. V tiskové zprávě svaz uvedl, že vyhláška o hlášení dovozu potravin bude dál omezovat konkurenceschopnost dodavatelů potravin, zvýší byrokratickou zátěž a ovlivní i ceny potravin.

Cílem vyhlášky týkající se dovozu je ochrana spotřebitelů

Vyhláška požaduje po dovozcích některých druhů potravin, aby 24 hodin před dovozem nahlásili kontrolním orgánům, kolik a jaké potraviny dovezou. Podle MZe je cílem vyhlášky ochrana spotřebitelů, prevence negativních důsledků pro lidské zdraví a zefektivnění úřední kontroly potravin. "Mezi nejčastěji zjištěnými problémy je výskyt salmonely u drůbežího masa, nadlimitního obsahu reziduí pesticidů u ovoce a zeleniny, nadlimitní obsah pesticidů a morfinových alkaloidů u máku, přítomnost anabolik, léčiv, hormonů a jiných zakázaných látek v doplňcích stravy," sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Také Potravinářská komora ČR uvedla, že cílem vyhlášky je ochránit českého spotřebitele. "Kvůli četným kauzám například závadného masa ze zahraničí je nutný intenzivnější dohled. Jako příklad můžeme uvést i technický mák ze Španělska, který je v Česku prodáván jako mák potravinářský. Díky tomuto opatření se daří zamezit falšování máku na našem trhu," řekla za komoru Helena Kavanová. Prezident SOCR Tomáš Prouza ale namítá, že i po úpravě seznamu položek přetrvává "neoprávněné omezování dovozů a poškozování českých zákazníků". Předběžné oznámení o dovozu navíc představuje podle svazu zdržení, které omezuje možnost operativně dopravovat čerstvé potraviny do ČR a způsobuje problémy i obchodům, které nemohou průběžně doplňovat zásoby. "Jako každé omezování konkurence má zásadní dopad na české spotřebitele, kvůli byrokratické zátěži platí za potraviny více, než by museli," dodal Prouza. Ministerstvo nicméně namítá, že hlášení elektronickou formou funguje několik let a zdržení nepředstavuje, což potvrdila i Kavanová. Informace o příchodu potravin předtím, než v ČR dorazí na místo, je podle MZe zásadní, aby mohla kontrola dorazit, dokud je zboží na místě. "Zejména u potravin podléhajících rychlé zkáze, které se rychle distribuují a mohou se rychle dostat k velkému počtu spotřebitelů, je zásadní možnost provedení kontroly již na počátku distribučního řetězce, aby bylo zabráněno ohrožení zdraví velkého počtu osob v ČR," uvedl Bílý.

SOCR také tvrdí, že podle Evropské komise je vyhláška v rozporu s volným pohybem zboží v rámci jednotného evropského trhu. Prouza považuje za neakceptovatelné, aby stát zasahoval do tržních mechanismů, které by měly být založeny na spravedlivé konkurenci a rovnosti příležitostí. Podle komory hlášení dovozů volnému trhu nebrání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down