Ačkoliv je u řady rostlin již sekvencován kompletní genom a jejich geny identifikovány, funkce mnoha těchto genů zůstává stále neznámá. Tým výzkumníků z japonského RIKEN Center for Sustainablev Resource Science vyvinul novou databázi, která pomůže vědcům tyto funkce identifikovat. Celý systém je založen na analýze třídimenzionální struktury proteinů zakódovaných „neznámými“ geny, respektive geny s neznámou funkcí. Informuje o tom spolek Biotrin.
Výzkumníci pro svoji databázi využili podle Biotrinu šesti reprezentativních zástupců rostlin, a to huseníček (Arabidopsis thaliana), sóju (Glycine max), topol (Populus trichocarpa), rýži (Oryza sativa), mech (Physcomitrella patens) a řasu (Cyanidioschyzon merolae). S pomocí těchto rostlin vytvořili počítačový model, který predikuje fyzikálně-chemické a strukturální vlastnosti proteinů obsažených v genomu. Tyto vlastnosti byly dále analyzovány s ohledem na funkci proteinů, což následně vedlo k rozpoznání určitých funkčních oblastí v proteinu.
Celkem se podařilo z těchto šesti rostlin identifikovat asi 52 000 funkčních oblastí proteinů, které se staly základem pro novou databázi nazvanou Plant Protein Annotation Suite, zkráceně Plant-PrAs. Tato databáze je nositelem unikátních a obsáhlých informací o rostlinném proteomu a lze v ní vyhledávat i čerpat (stahovat) potřebná data.*