Nová hala slavnostně otevřena

Vedení společnosti Farmet a. s. otevřelo 11. března novou halu centralizované montáže zemědělských strojů. Tohoto významného aktu se zúčastnila řada pozvaných hostů, mezi nimiž nechyběla starostka města Česká Skalice, zástupci stavebního úřadu, projekční kanceláře Tsunami, stavební firmy Stylbau a další významní dodavatelé.

Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z mnoha zemí světa, znají výrobky a technologie se značkou Farmet již dlouhá léta. Po téměř třech desetiletích na trhu patří firma Farmet a. s. z České Skalice mezi významné a uznávané výrobce zemědělské techniky na straně jedné a výrobce technologií na zpracování olejnin, rostlinných olejů a výrobu krmiv na straně druhé. Postupem času, s rozšiřováním výrobního sortimentu, nárůstem výroby a expanzí na zahraniční trhy, se z firmy Farmet stal také významný regionální zaměstnavatel s podporou rozvoje díky novým pracovním příležitostem. V současné době eviduje více než 450 pracovníků. Ve Farmetu od počátku pochopili, že se v těžkém konkurenčním boji udrží pouze tehdy, investují-li do vlastního vývoje a výzkumu a průběžné modernizace výroby. Také díky tomu v současné době Farmet prodává svoje produkty ve více než třiceti zemích na pěti kontinentech. O konkurenceschopnosti strojů a technologií z České Skalice svědčí podíl exportu převyšující 85 %.

Soustavná expanze

Přestože současný výrobní závod má s tím původním už pramálo společného a jeho nároky na výrobní a přidružené prostory několikanásobně stouply, příznivci značky Farmet jej najdou na stejném místě. Je až s podivem, jak se vedení společnosti daří postupně využívat každý metr areálu. Modernizace, ale především výstavba nových provozů a center vyžadují nemalé investice. V rámci investiční pobídky Farmet investuje do rozšíření výrobního areálu celkově 300 milionů korun. Polovina této částky je určena na výstavbu budov, druhá polovina na vybavení nejmodernějšími technologiemi. Tyto prostředky pomohou výrazně rozšířit výrobní kapacity a posunout zázemí pro současné i budoucí zaměstnance na novou úroveň.

Otevřením nové montážní haly v hodnotě 55 milionů korun se ukončila druhá etapa projektu rozšíření výrobního areálu Farmet (v první etapě proběhla rekonstrukce svařovny a sociálního zázemí). Třetí etapa s předpokládaným termínem dokončení v roce 2021 zahrnuje přemístění stanice STK do okrajové části města a vybudování nových příjezdových a obslužných komunikací, více vzdálených od obytné zóny. Posunutím příjezdové komunikace do větší vzdálenosti od obytné zóny společnost Farmet sníží hladinu hluku. Stavební úpravy v areálu s sebou přinesou také snížení světelného smogu.

Nový systém montáže

Nová hala centralizované montáže má rozměry 42 x 85 m a 3583 m2 zastavěné plochy, kterou doplňuje dalších 1092 m2 zastřešených ploch. Je rozdělena na příjem materiálu vlastní výroby i od externích dodavatelů, skladovací část a šest montážních dvojhnízd. Přesunuje se do ní veškerá montáž zemědělských strojů (uvolněné tři montážní haly umožní rozšířit výrobu základních dílců).

S novou halou přichází zcela nový automatizovaný skladovací a logistický systém s velmi efektivním přesunem dílců z výrobních pracovišť až na místo finální kompletace stroje. Skladové zázemí tvoří paletový sklad materiálu s kapacitou 1000 míst, doplněný dvěma automatizovanými věžovými skladovacími systémy Kardex, obsahujícími tisíce drobných položek.

Stroje budou montovány na jednotlivých montážních hnízdech. Hnízdová montáž je přesně to, co ve Farmetu potřebují. Je vysoce efektivní a značně usnadňuje individualizaci výbav strojů, montovaných podle požadavků koncových zákazníků. Při kompletaci strojů mají pracovníci hnízd k dispozici celou řadu manipulačních zařízení a montážních přípravků ulehčujících a urychlujících příslušné operace, včetně nejtěžšího kalibru. Pro potřeby šesti montážních dvojhnízd je hala vybavena dvanácti mostovými jeřáby s nosností 6,3 t. Montáž v nové hale bude probíhat ve dvou směnách. V každé z nich bude šest skupin montážních pracovníků doplněno obsluhou skladu a expedice, v noci zůstane v hale nezbytná obsluha skladu.

Skrytá inteligence

Zatímco nová hala a nainstalovaný hardware jsou nepřehlédnutelné, nejmodernější technologie spojené s výrobou jsou prakticky neviditelné. Logistiku montáže podporuje vysoce sofistikovaný informační systém, který na základě on-line sledování pohybu každého dílce několikrát denně optimalizuje celkový tok materiálu a plán montážních úkonů na jednotlivých hnízdech. Mnohem efektivnější je také logistika a expedice náhradních dílů na zemědělské stroje. Jakákoliv internetová objednávka náhradních dílů od zákazníků nebo obchodníků se automaticky zapisuje do tohoto systému a téměř okamžitě může být uvolňována k expedici. Nově vybudovaný provoz doplňuje také nákup a implementace nových výrobních zařízení a informačních technologií. Nejmodernější výrobní technologie zajišťují vysokou kvalitu a produktivitu výroby. Hlavní důraz je kladen na vysoký stupeň automatizace a on-line sledování výrobního toku s víceúrovňovým systémem řízení kvality. Pro dosažení štíhlé efektivní výroby je implementován vysoce sofistikovaný systém dynamického plánování výroby, který je v rámci vlastního výzkumu výrobního systému neustále zdokonalován.

Vlastní montáž

Dvanáct montážních hnízd je rozděleno do šesti dvojic. Ke každému montážnímu dvojhnízdu je přiřazena konkrétní montážní skupina se čtyřmi až šesti pracovníky. Za plného provozu se bude vždy v rámci jednoho dvojhnízda jeden stroj dokončovat, včetně závěrečné výstupní kontroly hydraulických okruhů, namátkové kontroly utažení spojů na přesně definovaný utahovací moment a nakonec i správného seřízení stroje, zatímco na druhém bude probíhat základní montáž. Každá montážní skupina nese osobní odpovědnost za konečnou kvalitu montáže, včetně závěrečného testování. Před odvezením stroje přichází ještě výstupní kontrolor s výstupním kontrolním plánem a ověří funkčnost celého stroje. Jednotlivá hnízda jsou částečně specializovaná na montáž určité skupiny strojů, v případě potřeby ale montážní skupiny zvládnou montovat na každém hnízdě jakýkoli stroj. Každý zákazník dostává se svým strojem v tištěné i elektronické podobě soupis všech součástek v 2D modelu s jejich přesným označením, aby v budoucnu při objednávání náhradních dílů nemohlo dojít k záměně.

Postupný náběh výroby

Zkušební provoz v nové montážní hale byl zahájen 12. března. Uvádění haly do plného provozu bude probíhat postupně. „Chceme využít změnu prostředí ke změně chování pracovníků. Nechceme do nové haly převézt staré zvyky.“ Vysvětluje generální ředitel Ing. Karel Žďárský. Po jednom až dvou týdnech provozu bude zřejmé, jak vše na každém hnízdě sladit.

Novou halou investice nekončí

Společnost Farmet bude investovat i v dalších letech. Čeká ji další etapa výstavby. V té postupně vybuduje druhou montážní halu pro zakázkovou výrobu a administrativní a servisní budovu. Druhá montážní hala o rozměrech 18 x 16 m bude sousedit s halou centralizované montáže, s níž bude sdílet stejný konstrukční systém. Vybavena bude dvěma mostovými jeřáby a bude v ní probíhat hnízdová malosériová strojírenská montáž. V poslední fázi v České Skalici vybudují servisní třípodlažní budovu, navazující na stávající administrativní budovu. V objektu budou nové kancelářské prostory, hygienické zázemí, jednací, denní a technické místnosti.*

Jiří Hruška

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down