Řepka patří mezi nadprůměrně ziskové zemědělské plodiny. Ve sklizňovém roce 2013 se podařilo pěstitelům řepky dosáhnout vysokého průměrného výnosu 3,45 t/ha. Přestože se plocha řepky snížila z loňských 420 tisíc hektarů na 395 tisíc hektarů pro sezónu 2013/2014, je tato plodina pro řepkaře stále ekonomicky atraktivní.
Jaké jsou nové možnosti pro zvyšování intenzity při pěstování řepky, prezentovali stovkám posluchačů odborníci z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., a společnosti Dow AgroSciences., s. r. o, na sympoziu s tématem Jak dále v pěstování řepky ozimé? na půdě zemědělské univerzity.
Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., z ČZU představil účastníkům konference nový vícesložkový herbicid do řepky Metazamix, který bude letos společnost Dow AgroSciences, s. r. o., zavádět. Kromě účinných látek obsažených v přípravku Galera podzim (ú. l. klopyralid, pikloram, aminopyralid) je doplněný navíc ještě o účinnou látku metazachlor, která má rozšiřovat jeho půdní účinnost. Jeho výhodou je jak listový, tak kořenový příjem rostlinou, a tato flexibilita se osvědčí v různorodých povětrnostních podmínkách, kdy jiné přípravky selhávají. Jeho použití bude jak preemergentní v dávce 1,2 l/ha, tak i postemergentní v dávce 1,5 l/ha.
Ing. Jan Kazda, CSc., z ČZU hovořil o nejaktuálnějším riziku pro pěstitele řepky – postupném rozšiřování nádorovitosti kořenů košťálovin a seznámil zemědělce s tím, jak by mohla vypadat kontrola integrované ochrany rostlin, která je od letošního roku povinná, v podniku.*
Více se dozvíte na stránkách týdeníku Zemědělec.