12.02.2010 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové poznatky v agrotechnice máku

V roce 2009 se mák pěstoval na ploše asi 54 tisíc hektarů s průměrným odhadovaným výnosem semene 0,63 tuny z hektaru. Byl to rok poklesu ploch o více než 16 000 hektarů proti roku předchozímu. Došlo k němu hlavně kvůli snížení ceny za makové semeno na úroveň pohybující se okolo 20 Kč za kilogram. Důvodů poklesu může být několik: rekordní produkce roku 2008, celní bariéry některých importujících zemí a v neposlední řadě celkové omezení obchodu s komoditami a omezení poskytování krátkodobých úvěrů bank obchodníkům.

Hodnocení roku 2009

Rok 2009 se vyznačoval mimořádným nástupem jara. Průměrná denní teplota (měřeno na Výzkumné stanici Červený Újezd) se pohybovala na přelomu března a dubna okolo 5 OC (0,15 OC 25. 3., 5,2 OC 1. 4. 2009), během prvního dubnového týdne však dosahovala letních hodnot 14,2 OC (8. 4. 2009) – tabulka 1. Přitom za měsíc březen spadlo celkem 40,3 mm srážek a pršelo nebo sněžilo téměř denně. To prakticky znemožnilo počátek polních prací v březnu.
Když započalo v dubnu „léto“, přestalo v oblasti na západ od Prahy pršet a sucho trvalo až do poloviny května. Druhá půle května byla deštivá s tím, že se vyskytovala i lokální krupobití. V Červeném Újezdě kroupy udeřily 22. 5. 2009 a téměř zničily pokusy s ozimým mákem (škody 90 % – pokusy nevyhodnotitelné) a vážně poškodily pokus s kukuřicí.
V červnu a červenci byl přísun srážek dostatečný, navíc v květnu a červnu s chladnými nocemi a teplotou přes den okolo 20 OC, což je pro růst a vývoj rostlin optimální. V některých lokalitách ČR se však vyskytovaly lokální povodně a vydatné lijáky porosty vážně poškodily (Havel, 2009).
Sklizeň máku pak v oblasti středních Čech probíhala okolo 20. srpna.

Problémy pěstitelské technologie

V roce 2009 bylo založeno na Výzkumné stanici FAPPZ ČZU v Červeném Újezdě asi 500 pokusných parcel s mákem. Založeny byly pokusy zabývající se téměř všemi problémy pěstitelské technologie máku, včetně ekologizace ochrany proti chorobám a škůdcům.
Průběh vegetace byl pro mák téměř ideální. Počáteční přísušek jsme eliminovali podzimní přípravou půdy a pouze jedním přejezdem branami na jaře. Zamezili jsme tak ztrátám půdní vlhkosti. Rychlému nástupu jara jsme přizpůsobili i hloubku setí. Ta činila asi 2 cm tzv. na vodu. Porosty pak vzcházely za dva týdny po setí bez problémů a komplexně, přibližně týden po „normálu“.
Obsah N v půdě na pokusném pozemku z  rozboru 5. 3. 2009 byl 3,5 mg/kg anorganického dusíku což je hodnoceno jako obsah velmi nízký, pH půdy 6,9, P – 81 mg/kg, K – 176 mg/kg, Mg – 166 mg/kg, Ca – 2804 mg/kg, což jsou obsahy hodnocené jako dobré, obsah humusu 2,2 %.
Přehled agrotechniky na pokusném pozemku:
Předplodina: pšenice ozimá
- 18. 9. 2008 – podmítka talířovým podmítačem
- 27. 10. 2008 orba – pluh s pěchem (hrubé urovnání povrchu)
- 1. 4. 2009 příprava půdy (jeden přejezd smyk + brány)
- 3. 4. 2009 setí, mák odrůda Major, mořeno Cruiser OSR výsevek 1,5 kg/ha, hloubka setí 2 cm, každá varianta ve čtyřech opakováních, hnojení podle metodiky pokusů. U pokusu se stimulátory 55 kg N v LAD
- 4. 4. 2009 aplikace herbiciduCallisto 480 SC 0,25 l/ha varianty 
- 24. 4. 2009 aplikace insekticidu Nurelle D 0,6 l/ha mák tři listy
- 5. 5. 2009 aplikace graminicidu Targa Super 5 EC 1,5 l/ha
- 11. 5. 2009 hnojení podle metodik pokusů. U pokusu se stimulátory 55 kg N v LAD
- 20. 5. 2009 aplikace Energeen Aktivátor (0,5 l/ha), Hergit (0,2 l/ha) + Listaer Zn (0,5 kg/ha) – fáze šesti listů
- 10. 6. 2009 aplikace Energeen Stimul (0,5 l/ha) – butonizaci, aplikace fungicidů
- 18. 6. 2009 aplikace fungicidu Bumper Super 1 l/ha – pouze u pokusu s hnojivy
- 30. 6. 2009 aplikace Hergit (0,2 l/ha) + Lister Zn (0,5 kg/ha) TM s fungicidem Discus 0,2 kg/ha – počátek květu u dalších variant u pokusu se stimulátory pak pouze Discus 0,2 kg/ha, pokusy s hnojivy bez aplikace + aplikace dalších fungicidů podle jednotlivých metodik
- 19. – 20. 8. 2009 sklizeň

Aplikace herbicidu Callisto 480 SC

Již po dva roky jsme s úspěchem ověřili dělené aplikace herbicidu Callisto 480 SC. K postemergentním aplikacím jsou pěstitelé nuceni přistoupit zejména při nedostatečném účinku preemergentních aplikací, anebo kde byly tyto aplikace z nejrůznějších důvodů vynechány. V pokusech se výborně osvědčuje dělená aplikace Callista, a to ve 3 – 4 listech v dávce 0,1 l/ha (v nižších fázích volíme dávky na úrovni 0,07 l/ha), kdy jsou i plevele v počátečních fázích vývoje. Následuje pak další aplikace asi za dva týdny 0,15 Callista 480 SC. Je možno přidat Starane 250 EC 0,15, respektive 0,2 l/ha. Tento postup nám zabezpečí spolehlivou regulaci všech významných plevelů při zachování mimořádné selektivity.

Aplikace hnojiva Urea stabil

Urea stabil je koncentrované minerální hnojivo na bázi močoviny s inhibitorem ureázy NBPT, který stabilizuje močovinu, inhibuje její rozklad a omezuje ztráty dusíku po aplikaci. Ve srovnání s neupravenou močovinou jsou působením inhibitoru ureázy eliminovány ztráty dusíku únikem amoniaku a vytvořený lepší předpoklad pro transport nerozložené močoviny ke kořenům rostlin (Růžek, 2008).
Pokus byl založen na odrůdě Major mořeno Cruiser OSR, výsevek 1,5 kg/ha. Velikost parcel 15 m2 brutto, 11,25 m2 netto. Každá varianta ve čtyřech opakováních. Aplikace hnojiv probíhala ruční aplikací na pokusné parcely se zapravením do půdy secím strojem. Dohnojení probíhalo rovněž ruční aplikací na porosty ve fázi šesti listů. Celková dávka N u obou variant byla 110 kg.
Z výsledků vyplývá jednoznačný pozitivní efekt aplikace hnojiva s inhibitorem ureázy na výnos semen máku, kdy na půdě s nízkým obsahem anorganického N byl postupně se uvolňující dusík zřejmě v optimálním množství přijímán rostlinami.
Svoji roli mohlo hrát i počasí, kdy v počátečních růstových fázích, když je mák na příjem N náročný, nebyl dusík z LAD dostatečně uvolňován. Varianta s hnojivem Urea stabil zvýšila oproti standardní variantě výnos semen o neuvěřitelných 53 %. Výnosová hladina pokusné varianty pak činila 1,95 t/ha.

Aplikace hnojiva Eurofertil Plus NP 35

Granulovaná hnojiva řady Eurofertil obsahují důležité složky, které rozhodují o rozpustnosti, resp. o rychlosti přechodu živin do půdního roztoku a dále pak látky ovlivňující následný vývoj rostlin. Jedná se zejména o speciální nosič živin pod názvem Mescal 975, což je upravený, velice jemný vápenec pro urychlené rozpouštění jednotlivých granulí, s pozitivním vlivem na přijatelnost živin ze samotného hnojiva. Další součástí těchto granulovaných hnojiv je účinný komplex  Physio+, který je založen na bázi fytohormonu – aminopurinu. Toto specifikum zabezpečuje progresivní růst kořenů a příznivě ovlivňuje architekturu podzemní hmoty. Mescal 975 ve spojení s Physio+ a fosfáty, které jsou součástí produktů řady Eurofertil, významně podporuje kvalitní založení porostů. Složení hnojiva Eurofertil Plus NP 35 je v % – NP 15/20; 18 SO3; 3 MgO; 0,5 Zn; Physio+; Mescal 975. (www.cz.timacagro.com, 2009)
Aplikace hnojiv probíhala ruční aplikací na pokusné parcely se zapravením do půdy secím strojem. Dohnojení probíhalo rovněž ručním rozhozem.
Z výsledků vyplývá jednoznačný pozitivní efekt aplikace hnojiva Eurofertil Plus NP 35 na výnos semen máku. Varianta s tímto hnojivem dala o 44 % vyšší výnos než standardní varianta s NPK. Výnosová hladina na úrovni 1,96 t/ha při celkové dávce dusíku 62,5 kg N/ha je mimořádná.
Závěr pokusů s hnojivy: 
- V obou pokusech se projevila mimořádná účinnost zkoušených hnojiv na výnos semen máku. 
- Na základě provedených statistických analýz bylo zvýšení výnosů u pokusných variant statisticky průkazné.
- Na základě výše uvedených jednoletých výsledků se jeví aplikace moderních hnojiv před setím se zapravením jako velmi vhodná. 
- Jako nejvhodnější vidíme použití těchto hnojiv jednak rozmetáním před setím se zapravením sečkou, nebo ještě lépe při použití secích strojů s možností hnojením pod patu nebo do meziřádků.
- Výsledky jsou zatím pouze jednoleté, ale přesvědčující. Je však nutné výsledky ověřit i v dalších letech v různých klimatických a půdních podmínkách.
- Zdá se, že použití těchto hnojiv spolu s diagnostickými metodami výživného stavu rostlin a obsahů živin v půdě může v budoucnu výrazně přispět k efektivitě pěstování máku.

Aplikace stimulátorů

Mák je plodina, která podle našich zkušeností velmi výrazně reaguje na listovou aplikaci jakýchkoli chemických látek. Tato reakce je jednak velmi negativní – nesprávná aplikace herbicidů a některých listových hnojiv, ale i velmi pozitivní – aplikace fungicidů, stimulátorů a listových hnojiv. U máku máme k dispozici celou řadu stimulátorů a aktivátorů. Osmiletá řada pozitivních výsledků s přípravkem Atonik byla již mnohokrát publikována.
V tomto příspěvku uvádíme výsledky pokusů s mořením osiva stimulátorem Sunagreen a s foliárními aplikacemi stimulátorů řady Energeen a aplikace přípravku Hergit s listovým hnojivem obsahující Zn (Lister Zn).
V tabulce 6 jsou uvedeny výsledky z výše uvedených pokusů. Energeen Aktivátor (0,5 l/ha) byl aplikován ve fázi šesti listů to je 20. 5. 2009, Energen Stimul (0,5 l/ha) pak v butonizaci 10. 6. 2009. Aplikace Hergit (0,2 l/ha) + Listaer Zn (0,5 kg/ha) proběhla 20. 5. 2009 a následně 30. 6. 2009.
Závěr pokusu se stimulátory:
Z tabulky jednoznačně vyplývá pozitivní působení všech testovaných látek. U Hergitu se Zn se již druhým rokem výrazně projevilo sinergické působení těchto dvou látek.

Aplikace fungicidů

Z devítileté zkušenosti z aplikací fungicidů (na základě našich pokusů registrace přípravku Caramba a Bumper super) pramení jasný pozitivní efekt tohoto zásahu. Kromě registrovaných a ověřených fungicidů (kromě výše jmenovaných ještě Discus, Dithane a Prosaro) zakládáme pokusy i s novinkami v této oblasti. V letech 2008 a 2009 jsme měli možnost otestovat v pokusech fungicidní přípravek Amistar Xtra (azoxystrobin, cyproconazole). Přípravek je registrován do obilnin a řepky. Z výsledku pokusu uvedených v tabulce 7 jasně vyplývá mimořádně pozitivní působení na rostliny máku. Pozitivně působil tento fungicid nejen na spektrum houbových chorob, ale i výrazně omezil poléhání porostu. Domníváme se, že by bylo velmi vhodné tento širokospektrální fungicid v máku registrovat.
Z tabulky 8 vyplývá jednoznačný efekt všech uvedených fungicidních ošetření i v roce 2009, kdy byl tlak houbových chorob na porost máku v lokalitě Červený Újezd velmi malý.
Závěr pokusů s fungicidy:
Ekonomická návratnost aplikace fungicidů je v tomto pokusu zcela jasná i při cenách semen okolo 20 Kč/kg. Ceny aplikací od 3000 po 3400 Kč přinesly navýšení výnosu minimálně o 310 kg makového semene, to je 6200 Kč v experimentálních podmínkách.
Při volbě fungicidní ochrany je nutné přihlížet jednak ke koncentraci máku v dané lokalitě, výhledu ceny a v neposlední řadě stavu porostu. Na řídké nebo naopak příliš husté porosty aplikaci neprovádíme vůbec, nebo volíme levnější variantu. Naopak, na porosty silné asi s 80 – 110 rostlinami na m2 lze aplikovat i dražší přípravky s jasnou odezvou ve výsledném výnosu.

 

Klíčové informace

- Mák je možno pěstovat se ziskem i při nízkých výkupních cenách makového semene.
- Jedním ze základních opatření pěstitelské technologie máku je výživa dusíkem a dalšími makroprvky. 
- Možnostmi optimalizace hnojení dusíkem a výsledky pokusů z roku 2009 se zabývá tento příspěvek.

 

Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.
Ing. Martin Hájek
Ing. Jana Doležalová
Prof. Ing. Jan Vašák, CSc.
Ing. Vlastimil Mikšík, Ph.D.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů,
Katedra rostlinné výroby

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down