Nové značení vín na kruhové záklopce nebo uzávěru má garantovat domácí původ

Vinařský fond a Svaz vinařů plánují nové značení vín na kruhové záklopce nebo uzávěru. Má garantovat domácí původ vín i hroznů jako ochranu proti nekalým praktikám některých podnikatelů, kteří za moravská nebo česká vína vydávají zboží z dovozu. Nové označování vína bude zatím dobrovolné, vinaři by ho ale rádi zapracovali do legislativy. Zástupci svazu a Vinařského fondu to uvedli v tiskové zprávě vydané k veletrhům cestovního ruchu v Brně.

Cílem nového značení je podpora a ochrana moravských a českých vín a jejich výrobců. Pavel Večeřa z Vinařského fondu uvedl, že jde jen o jedno z řady opatření proti černému a šedému trhu se zahraničními víny, ale je to opatření relativně jednoduché, a tedy spustitelné poměrně rychle. Podle vinaře Františka Mádla novinka pomůže zavést na trhu pořádek. Zákazník nyní netuší, jaké víno si kupuje, uvedl Mádl.
Horní kruhová plocha záklopky nebo šroubového uzávěru bude v případě zájmu konkrétního vinaře od letoška značena výsečí ze známého loga Vína z Moravy, vína z Čech v podobě skleničky v národních barvách. Grafické zpracování zbývající části záklopky či uzávěru bude i nadále plně v rukou vinařů. Spotřebitelé preferují moravská a česká vína a vnímají je ve srovnání se zahraniční konkurencí jako kvalitnější. Nově zaváděné značení jim zjednoduší cestu k spolehlivé identifikaci, dodal Večeřa.
Na rozdíl od označování země původu v Rakousku a na Slovensku půjde v České republice o značení dobrovolné. Cílem projektu je však jeho co nejmasivnější rozšíření a zapojení většiny vinařů a vinařských firem.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) v Brně uvedl, že černý obchod s vínem přináší státu škody na daních až dvě miliardy korun. Problémy jsou mimo jiné v souvislosti s označováním místa původu vín. Jako příklad uvedl odrůdu Pálava, které se v Česku jako tuzemské prodá více, než odpovídá registrovaným hektarům vinic.
Svaz vinařů také projednává se státem možnosti zakotvení nového grafického značení jako povinného do vinařské legislativy. Diskutuje se tedy obdobný systém povinného značení, jaký existuje v Rakousku a na Slovensku, uvedl prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.
Svaz vinařů chce, aby stát bojoval proti černému trhu s vínem. Podle dřívějších informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) až třetina vzorků neprojde kontrolami. Nejčastěji jsou vína chybně označená, například neodpovídá deklarovaný geografický či botanický původ nebo má víno senzorické závady, případně jiný obsah alkoholu, než se uvádělo na obalu. Vína také obsahují barviva či jiné přídatné látky jako glycerol či vodu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down