Novela vinařského zákona omezila prohřešky prodejců

Novela vinařského zákona, která je účinná od 1. dubna 2017, pomohla výrazně omezit nejhorší prohřešky, kterých se dopouštěli dovozci a prodejci sudových vín. Šlo o ředění vína vodou, doslazování přidaným cukrem a falšování původu. Je to dáno jasnou odpovědností za kvalitu vína, kterou má buď výrobce, nebo dovozce, který jako první uvádí víno na český trh. Dříve mohla být sudová vína anonymní a bylo obtížné dohledat výrobce či dovozce. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci v Brně ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica.

Zatímco podíl nevyhovujících vzorků se mezi lety 2013 a 2016 pohyboval mezi 35 a 43 procenty, po novele se snížil zhruba o polovinu. "Problémy s kvalitou vína jdou nyní za výrobci a dovozci a ti si tak prakticky nedovolí uvádět na trh nekvalitní víno. Řada subjektů dobrovolně přistoupila k ověřování parametrů vín, aby splňovala všechno, co splňovat mají. Dávají do toho nemalé peníze. V minulosti se některé subjekty staly i obětí dovozců, i když je to neomlouvá," řekl Klanica. Zdůraznil také, že díky novele se výrazně zvýšila vymahatelnost zákona.
Zlepšila se také možnost kontroly, protože SZPI díky podpoře ministerstva zemědělství koupila nový přístroj do laboratoře. "Jedná se o zařízení nukleární magnetické rezonance o frekvenci 600 MHz," uvedl Klanica. Zlepšení situace tak podle něj narovnalo tržní prostředí, protože výrazně ubylo nekalé konkurence. A naopak se nepotvrdilo, že zkolabuje trh se sudovým vínem a budou zavírat vinotéky. "Naopak mezi lety 2016 a 2018 se jejich počet zvýšil z 5149 na 6123," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Loni, kdy byla novela účinná poprvé po celý kalendářní rok, SZPI zkontrolovala 1300 šarží vína, nevyhověla čtvrtina vzorků. Kromě toho, že poklesl podíl nevyhovujících vzorků, zároveň nejsou provinění tak fatální jako dříve. Vína nevyhovovala například v senzorickém hodnocení, u zbytkového obsahu cukru či měla jiný obsah alkoholu. Pravomocně udělené pokuty loni činily 18,1 milionu korun, což je proti roku 2017 nárůst o více než šest milionů. V předchozích třech letech se pohybovaly kolem 20 milionů. Loňský růst souvisí podle Klanici s vymahatelností parametrů vína.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down