Novela vodního zákona se vrací do druhého čtení, poslanci doplní návrhy

Vládní novela vodního zákona, která vznikla mimo jiné v reakci na otravu řeky Bečvy, se místo závěrečného schvalování vrací k novému projednání ve druhém čtení. Jak před poslanci řekla předsedkyně garančního výboru pro životní prostředí Jana Krutáková (STAN), důvodem je nutnost doplnit některé pozměňovací návrhy.

Havárie na vodách a znečištění

Novela hlavně upřesňuje pravomoci úřadů při likvidaci havárií na vodách a má omezit rizika havárií. Nově se mají havárie hlásit Hasičskému záchrannému sboru ČR. Hasiči uvědomí vodoprávní úřad příslušný podle místa havárie, Českou inspekci životního prostředí, správce povodí a zástupce samosprávy obce. Po příjezdu zástupce vodoprávního úřadu úředník převezme řízení prací při likvidaci havárie a vyšetřování příčin. Novela kromě jiného obsahuje plán zmapování všech výpustí odpadních vod, jasné rozdělení úkolů mezi instituce a až pětinásobné zvýšení sankcí.
Novela zavádí nové povinnosti největším znečišťovatelům, kteří vypouští odpadní vody s obsahem zvlášť nebezpečných závadných látek, například kyanidů. Vláda původně navrhla, aby tito znečišťovatelé museli neustále měřit hodnoty vybraných látek. Zemědělský výbor doporučil tuto povinnost zmírnit na kontinuální sledování.

Vodní dílo

Skupina pražských poslanců v čele s Michalem Zunou (TOP 09) předložila pozměňovací návrh, který upravuje odpovědnost za zvládání povodní v případě Hlavního města Prahy. V případě povodně na Vltavě by odpovědnost přebíral magistrát, v případě menších toků, jako jsou Botič, Rokytka a Šárecký potok, by zůstala na městských částech. Jakub Janda (ODS) a další poslanci chtějí usnadnit život vodákům. V případě, že jim na řece stojí v cestě vodní dílo, především malá vodní elektrárna, není někdy možné tuto překážku překonat nebo obejít po břehu, kde jim v tom brání oplocení a zákaz vstupu, uvádějí. Navrhují proto, aby vodáci dostali možnost takovou překážku splout nebo loď přenést.
Spory mezi poslanci již dříve vyvolal návrh Davida Šimka (KDU-ČSL), který chce rozvolnit podmínky pro budování letních dětských táborů v záplavových zónách vodních toků. Dosavadní znění zákona umožňuje v záplavových zónách zřizovat jen takové tábory, které na daných místech historicky existovaly. Poslanec Šimek chce tuto podmínku odstranit.*

Krajina s vodní plochou

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down