Zámecké prostory liblického zámku, nazývaného barokní perlou, na Mělnicku si mohli minulý týden na vlastní oči prohlédnout návštěvníci konference společnosti Bayer, s. r. o. Setkání s pěstiteli pod názvem Bayer Expert Forum s řadou zajímavých přednášek putuje po celé České republice. Účastníci se dozvědí to nejzajímavější o nových přípravcích pro fungicidní i herbicidní ošetření řepky, obilnin i cukrovky a nových mořidlech pro polní plodiny. Jednou z představených novinek byl fungicidní přípravek do květu Propulse.
Tento nový fungicid pro ošetření řepky v době květu představil Ing. Petr Ort ze společnosti Bayer CropScience. Tento přípravek se zcela novou účinnou látkou fluopyram v kombinaci s prothioconazolem zajistí dlouhodobou ochranu proti hlízence obecné a dalším chorobám v době květu řepky. Fluopyram patří do skupiny SDHI, což je velmi perspektivní skupina účinných látek zvyšující kvalitu fungicidní ochrany a zamezující vzniku rezistence. Přípravek Propulse má jemnou SE formulaci a je tedy vhodný pro aplikaci v době květu řepky.
Fluopyram působí v rostlině systémově a dlouhodobě, kdežto prothioconazol účinkuje rychle a rozprostře se uvnitř rostliny, proti jiným azolovým látkám se nekoncentruje ve špičkách. Obě tyto účinné látky působí synergicky, vzájemně se podporují a zajistí tak maximální účinnost přípravku. Propulse působí proti fómové hnilobě, hlízence, padlí, černím i plísni zelné a je tolerantní ke včelám.
Přípravek v dávce 0,8–1 l/ha se aplikuje v době květu. Při aplikaci na počátku květu (BBCH 60) je vhodnější plná dávka, v plném květu (BBCH 65) postačí 0,8 l/ha. Pokud se aplikuje v plném květu, je účinný i proti alternáriím. Při velkém napadení hlízenkou se doporučuje aplikovat přípravek v plném květu.
V Německu, kde tento přípravek pěstitelé s úspěchem využívali již loni, objevili odborníci z univerzity v Rostocku ještě jednu vlastnost tohoto nového fungicidu. S použitím Propulsu se zvýšila pevnost šešulí řepky, snížilo se nebezpečí praskání. To se projevilo především při pozdější sklizni.*
Více se dozvíte na stránkách Zemědělce.