26.09.2007 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nulové set aside znamená více obilí

Snížit povinný podíl půdy ponechané v klidu (set aside) pro letošní podzimní a jarní setí v příštím roce navrhla Evropská komise. Jejím cílem je vyřešit letošní napjatou situaci na obilním trhu. Rozhodnout o tom by měli mnistři zemědělství členských států unie na svém dnešním jednání v Bruselu.

Již loňská sklizeň v Evropské unii byla nižší, než se očekávalo. Bohatá nebyla ani letošní úroda. Výsledkem je napjatá situace na obilním trhu, a to již od konce hospodářského (marketingového) roku 2006/2007. Cena obilí se dostala na historicky nejvyšší hladinu. Intervenční zásoby v unii se podle Evropské komise snížily ze 14 milionu tun na počátku hospodářského roku 2006/2007 do letošního září asi na jeden milion tun. A to je ještě třeba říci, že je převážně tvoří kukuřice v maďarských intervenčních skladech. Odhady současné úrovně soukromých zásob se různí, ale odborníci se shodují, že budou výrazně nižší než v předchozím hospodářském roce.
Možné snížení set aside na nulu avizovala komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová již v polovině července. Od té doby se odhady letošní sklizně dále snížily a ceny obilí vzrostly.
Komise předpokládá, že snížení set aside na nulu by mělo příští rok přinést do sýpek zhruba o deset milionů tun více. Komise přitom nechce set aside rušit. Je to jeden z nástrojů společné zemědělské politiky, který čeká podrobné posuzování během zdravotní kontroly celé politiky. Ta by měla začít již v listopadu. Zároveň by se mělo uvažovat také o tom, jak zachovat přínos, který set aside má pro životní prostředí.
To, že se povinné set aside sníží na nulu, nezavazuje farmáře, aby obdělávali veškerou svou půdu. Nadále bude možné ponechat půdu ladem dobrovolně, ovšem za předpokladu, že se dodrží všechny podmínky týkající se ochrany životního prostředí (zabránění šíření škůdců a plevelů z těchto pozemků apod.).
Povinné set aside je dnes v unii zhruba na 3,8 milionech hektarů. Pokud přestane být povinným, komise předpokládá, že se do zemědělské výroby vrátí 1,6 až 2,9 milionu hektarů. To by mohlo znamenat dalších zhruba deset milionů tun obilí. Pokud by se obilí pěstovalo na všech plochách nyní nuceně uvedených do klidu, pak by se na trh mohlo dostat až o 17 milionů tun obilovin více.
Set aside zavedla unie pro omezení produkce obilovin v hospodářském roce 1988/89. Zpočátku šlo pouze o dobrovolné, po reformě společné zemědělské politiky z roku 1992 se však stalo povinným. Zemědělci v unii museli ponechat určenou část své půdy ladem, aby mohli získat dotace. Set aside se zachovalo i po reformě z roku 2003. Na počátku se podíl půdy povinné dávané do klidu stanovoval pro každý hospodářský rok, ale od roku 1999/2000 bylo nadále pevně určeno na deset procent. Z povinného set aside vyjmul Brusel ty nové členské státy unie (ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Kpr, Bulharsko a Rumunsko), které si pro podporu svých zemědělců zvolily platby na plochu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down