Více než tisícovka lidí se v sobotu 16. května zúčastnila Dne otevřených dveří na Ministerstvu zemědělství na pražském Těšnově, který proběhl v rámci celopražského festivalu Open House. Veřejnost měla kromě samotné prohlídky budovy ministerstva možnost obdivovat nejmodernější zemědělskou techniku nebo ochutnat kvalitní potraviny oceněné prestižní známkou Klasa. Neoficiální návštěvu svého úřadu si nenechal ujít ani ministr zemědělství Marian Jurečka, který chodbami ministerstva provedl svoji rodinu. Informoval o tom ředitel odboru komunikace MZe Hynek Jordán
Bezmála šest set návštěvníků nelitovalo námahy a vyšlapalo až do čtvrtého patra budovy, aby si prohlédli některé místnosti bývalého reprezentativního bytu ministra, a následně jeho současnou pracovnu, jednací sály a další prostory zpřístupněného úřadu. Kromě architektonického mistrovství a technického umu našich předků mohli návštěvníci Dne otevřených dveří také například posedět v kabině nejmodernějšího traktoru nebo si prohlédnout expozice Národního zemědělského muzea. Děti i dospělí měli možnost si na simulátoru vyzkoušet, jak podojit krávu či prověřit svoje znalosti i smysly v různých soutěžích. Chuť a čich pak dostaly odměnu v podobě ochutnávky uzenin, sýrů a nápojů, které se chlubí známkou kvality Klasa.
Více než polovina příchozích prošla komentovanou prohlídkovou trasou po budově ministerstva a jejich velkému zájmu se těšila fotogalerie všech ministrů zemědělství od počátku samostatné republiky, která je umístěna na chodbě před sekretariátem ministra.
Někteří z nich při této procházce odpoledne osobně potkali i ministra zemědělství.
Moderní budova
Budovu ministerstva zemědělství, která byla hlavním magnetem Dne otevřených dveří, stavěli ve třicátých letech minulého století za použití nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů, železobetonu a poprvé v Praze také z litého betonu, což umožnilo dokončit hrubou stavbu za pouhý rok, a to podle návrhu architekta Františka Roitha. Ten je také autorem například i Městské knihovny na Mariánském náměstí nebo Domu ředitelství pošt a telegrafů v Brně. Základní kámen ke stavbě ministerstva zemědělství slavnostně položil tehdejší ministr Otakar Srdínko 18. května 1928, tedy téměř na den přesně před 87 lety.
Stavební pozemky na někdejším Petrském nábřeží vznikly úpravou koryta Vltavy a demolicí tzv. Helmových mlýnů, které v roce 1901 kompletně vyhořely. Z důvodu nutného zpevnění terénu na břehu řeky stojí budova Ministerstva zemědělství na 1740 pilotech.
Celkem bylo ke stavbě použito tři sta vagonů cementu a dalších sto vagonů na železobetonové základové pasy, dále stovka vagonů železa a asi 18 tisíc metrů kubických štěrku. Kolaudace stavby s celkovým rozpočtem 47 milionů korun proběhla v březnu 1932 a na jejím zhotovení se podílelo více než padesát odborných firem.
Budova je čtyřpatrová a je postavena v duchu umírněného novoklasicismu. Její rozsáhlé průčelí zdobí nad hlavním vchodem čtyři alegorické plastiky symbolizující zemědělské práce od Jaroslava Brůhy a Karla Štipla. Halu pak osvětlují veliká okna se zemědělskými motivy z bílého skla, zasazeného do kovových pásků. Vnitřní mobiliář je doplněn množstvím originálních obrazů a součástí výzdoby je i drobná interiérová fontánka, umístěná v prvním patře budovy, jež je od roku 2004 opět funkční. V tomtéž roce byl po téměř pětasedmdesáti letech věrné služby nahrazen také původní oběžný výtah, tzv. paternoster, od firmy Kolben & Daněk zcela novým, vyrobeným firmou Kone, který je nyní nejnovějším oběžným výtahem v Praze.
V parčíku u budovy ministerstva zemědělství si pak návštěvníci mohou prohlédnou památník obětem kolektivizace zemědělství s pamětní deskou, který vznikl z iniciativy Asociace soukromého zemědělství ČR.
Projekt Open House, v jehož rámci Den otevřených dveří na MZe proběhl, představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti. Na jeden víkend v roce se otevírají sídla firem, úřadů či moderní technické stavby, okolo nichž jsme zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, ale za jejich zdi se máme málokdy šanci podívat. Pražský Open House, který ve svém prvním ročníku zpřístupnil 30 objektů, je součástí sítě městských festivalů probíhajících v řadě metropolí po celém světe, například v Londýně, New Yorku, Římě, Barceloně, Helsinkách či vloni poprvé ve Vídni.