O dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA neslyšela víc než polovina Čechů

O chystané dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy neslyšelo 54 procent Čechů. Určité informace o smlouvě nazvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) zaznamenalo 23 procent občanů, netuší ovšem, čeho se dokument týká. Určité povědomí o smlouvě a jejím obsahu má pětina společnosti. Vyplynulo to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku, snahou je ukončit vyjednávání ještě za prezidentování Baracka Obamy. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.

Podle průzkumu CVVM má zájem o informace ohledně této smlouvy jen 20 procent Čechů. Naopak 76 procent lidí se o ni nezajímá.

Větší povědomí o TTIP mají lidé s větším zájmem o politiku a politickou angažovanost, muži a lidé ve věku 45 až 59 let. Lépe informováni jsou i lidé s vyšším vzděláním, lepší životní úrovní a pravicově orientovaní.

Podobné je to se zájmem o informace týkající se této smlouvy. Více se o ní chtějí dozvědět lidé, kteří se obecně zajímají o politiku, muži, vysokoškoláci, dotázaní s dobrou životní úrovní, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, podnikatelé a samostatně výdělečně činní a pravicově orientovaní voliči.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down