Ministři zemědělství se sejdou v pondělí v Bruselu, aby jednali o reformě evropského vinařství. Horlivé diskuse se očekávají kolem likvidování vinic. České vinaře z reformy nejvíce zajímá otázka doslazování vín řepným cukrem. Evropská komise totiž chce zakázat přislazování vín cukrem s tím, že cukr má být nahrazen moštem. To se ale nelíbí tuzemským vinařům, protože slazení moštem je nákladnější a zdražilo by to výsledný produkt.
Česká republika zdůvodňuje svůj nesouhlas tím, že české vinice leží v severnější části Evropy a při špatné sezóně, kdy převládá nevlídné počasí, neobsahují hrozny dostatečně vysokou hladinu cukru, což výrazně omezuje kvalitu celého ročníku. Řepný cukr se tak v některých případech údajně stává nezbytností.
Moštu není v České republice dostatečné množství, musel by se dovážet. Náklady by se tak promítly do ceny vín, jež by nebyla tak konkurenceschopná. Vinaři počítají s tím, že by náklady na doslazování moštem činily asi dvě koruny na litr vína. Češi jsou ale i proti návrhu, který by povolil dovážení některých vinařských surovin ze zemí Evropské unie. Mimo jiné vinných moštů z Afriky či vína, jež by sloužila k míšení. Výsledný produkt by ztratil punc evropského vína.
Evropská unie chce přistoupit k likvidaci nekvalitních vinic. S menší plochou vinic v některých zemích by klesly i dotace na destilaci přebytečných hroznů a přestaly by se využívat nekvalitní vinice. Členské státy se rovněž musejí shodnout na výši kompenzací za zničené vinice.
Návrh Evropské komise, kterým se budou ministři zabývat, ještě není definitivní. Jeho konečné znění bude známo až koncem letošního roku. V příštím roce jej bude projednávat a schvalovat ještě Evropská rada a parlament.