Obavy o chovy prasat

Chovatelé prasat se obávají toho, že mnozí z nich budou nuceni rušit své chovy. Prodejní cena vepřového je nižší než náklady a obchodní řetězce preferují levné dotované maso z ciziny. Uvedl to minulý týden na tiskové konferenci v Praze prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman s tím, že v posledních deseti letech stavy prasat klesly řádově o 50 procent. Společně s problémy chovu skotu a drůbeže nastává útlum celé živočišné výroby, což negativně ovlivňuje zaměstnanost v zemědělství a má to vazbu také na kvalitu půdy a zadržování vody v krajině, doplnil.

Pokles stavů prasat má podle Tomana nežádoucí dopady na potravinovou soběstačnost. V roce 1990 byla Česká republika ve vepřovém mase soběstačná, dnes míra soběstačnosti v této komoditě představuje asi 50 procent. „Chovatelské a výrobní standardy jsou v ČR na vysoké úrovni. Máme nastaveny programy pro pohodu zvířat. Výrobu prasat je tak třeba udržet do budoucna a najít společně s ministerstvem zemědělství řešení současné tíživé situace chovatelů a zpracovatelů vepřového masa,“ zdůraznil Toman. Zatímco ceny vepřového klesají, chovatelům vzrůstají náklady například na krmiva, která podle předsedy Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jindřicha Macháčka činí přibližně 65 procent nákladů na chov.  Na trhu Evropské unie se projevuje přebytek vepřového masa. Ten je zaviněn hlavně ruským embargem na dovoz potravin. EU tak ztratila odbyt na 800 tisíc tun vepřového ročně. Objem dovozu vepřového do ČR se neustále zvyšuje. Obchodní řetězce navíc preferují levné maso z ciziny, které je dotované z národních zdrojů. Jejich výši čeští chovatelé neznají a žádají ministerstvo zemědělství, aby jejich strukturu zjistilo, řekl Toman. „Analýza se v tuhle chvíli provádí. Jde to velmi pomalu, nicméně se na ní pracuje,“ dodal. Macháček připomněl, že propady v chovu prasat se řeší již deset let a bohužel se to nedaří zastavit. „Pokud to půjde takhle dál, tak si české vepřové nekoupíme,“ řekl. Důvodem podle něj není to, že by to tuzemští chovatelé neuměli ekonomicky zvládnout, ale ekonomicky nezvládají levné dovozy za zahraničí. Podle Macháčka by stát měl přijít s výraznější pomocí chovu prasat. Za určitý pozitivní krok považuje vyčlenění finančních prostředků na podporu prasnic. „To je signálem pro chovatele, že stát stojí o chov prasat,“ podotkl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down