Obchodní smlouva mezi EU a Jižní Amerikou může podle analytiků zlevnit potraviny v ČR

Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur může zlevnit potraviny v Česku, uvedli oslovení analytici. Reálně ale na českém trhu podle nich skončí jen malé množství komodit z jihoamerických zemí. Analytici nevylučují krátkodobé omezení výroby potravin v Česku, dohodu ale považují za pozitivní zprávu a negativní dopady se přeceňují, shodli se. Naopak Zemědělský svaz ČR dohodu už dříve kritizoval, obává se snížené konkurenceschopnosti českých zemědělců.

"Dohoda znamená omezení regulací a obchodních překážek, ze kterých bude těžit český spotřebitel. Na český trh by se měly dostat kvalitní zemědělské výrobky, které budou tlačit ceny potravin na nižší úrovně," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. S tím souhlasí i agrární analytik Petr Havel. "Levnější suroviny by se měly projevit v nižších nákladech z nich vyráběných potravin," řekl.

Sníží se náklady?

Snížení cen očekává také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. "Díky dohodě se evropským zemědělcům sníží náklady na krmné směsi pro zvířata a spolu s větším objemem dovozů masa by to mohlo vést ke snížení cen masa," uvedl.

Podle odhadů by díky dohodě mohlo do EU zamířit mezi jednou a dvěma stovkami tisíc tun hovězího a drůbežího masa či cukru a až milion tun kukuřice. Z toho se do ČR dostane pouze zlomek množství, podle analytiků řádově procenta. Českomoravská drůbežářská unie namítá, že na českých pultech sice neskončí brazilské kuřecí, ale ještě více polského nebo rumunského. Podle předsedkyně Gabriely Dlouhé evropský trh bude přesycen drůbežím masem, což zvýší nákup levnějšího, nekvalitního masa.

Dlouhá tvrdí, že podpis dohody může urychlit situaci s uzavíráním chovů, protože zákazník dává přednost levnějšímu masu pochybné kvality. Analytici krátkodobé omezení výroby nevylučují, bude se ale podle nich spíše týkat zemědělců ve Španělsku či Francii. "Část firem se může rozhodnout specializovat na prémiové segmenty, bioprodukci či regionální značky, aby se odlišila od levnějších dovozů. Tlak na zvýšení efektivity by však naprostá většina firem měla ustát," podotkl Tyleček. Propad tržeb očekává v řádu jednotek procent.

Protesty zemědělců

Někteří zemědělci z Polska nebo Francie už dříve proti plánované dohodě protestovali a volali po zrušení, podle Agrární komory ČR se další akce chystají přímo v Bruselu. "Nevylučujeme zapojení farmářů z Česka na některém z příštích protestů," uvedl prezident komory Jan Doležal. Zemědělci argumentují, že jim nejvíce vadí, že import z jihoamerických zemí přispěje ke ztrátě konkurenceschopnosti českých farmářů a zatímco evropští farmáři musí dodržovat přísné environmentální, sociální a potravinové normy, produkce v zemích Mercosur těmto standardům často neodpovídá.*

demonstrace

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down