Polský premiér Donald Tusk v tomto týdnu na Slovensku obhajoval kvalitu polských potravin, která podle něj nezaostává za evropským průměrem. Ohradil se také vůči kritice, které v souvislosti s různými aférami čelí polští potravináři, mimo jiné také v České republice.
Premiér Tusk uvedl po schůzce členů slovenské a polské vlády v podtatranském Popradu, že Polsko má mimořádný zájem na tom, aby vysokou kvalitu polských potravin nikdo neznevažoval. Zájmem Polska je, aby polské potraviny měly nejlepší pověst, a to jak v Polsku tak i na Slovensku.
Polský premiér uvedl, že největší vývozci potravin v Evropě, mezi které se řadí i Polsko, při výrobě produktů statisticky vykazují podobný počet pochybení. Podle Tuska se Polsko nachází z hlediska míry nedostatků na evropské úrovni. Polští potravináři tvrdí, že na Slovensku a v Česku čelí diskreditační kampani, která je má vytlačit z těchto trhů. Slovenský premiér Robert Fico reagoval, že slovenská vláda nemá žádný zájem na kampani proti polským potravinám.
Pověst polských potravin utrpěla například kvůli aféře s technickou solí, již firmy v Polsku označovaly za jedlou a prodávaly výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Letos se na českém i slovenském trhu zase objevily polské oplatky, které mohou obsahovat jed na potkany. Polské potraviny jsou v obou zemích oblíbené zejména kvůli nízké ceně.
Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek při schůzce se svým polským kolegou Stanislawem Kalembou uvedl, že od loňského léta odhalili slovenští veterináři zhruba u třetiny kontrolovaných dodávek potravin z Polska různé nedostatky, například chybějící označení produktů nebo nedodržení hygieny při převozu. Slováci by podle ministerstva zemědělství uvítali společné polsko-slovenské kontroly potravin dovážených z Polska na Slovensko, které by nekvalitní zboží zastavily už na společné hranici.
Jahnátek však podle polského listu Gazeta Wyborcza prý manipuluje statistikou a vytýkané vady se ve skutečnosti vztahují na sotva tři promile polského zboží. Spíše jde o to, že slovenští výrobci nejsou konkurenceschopní a v zemi se vyrábí už jen 42 procent potravin. Podobně je prý tomu i v Česku, kde úřady mnohem častěji kontrolují potraviny dovážené z Polska než z Německa, protože jsou dražší, a tedy neohrožují české výrobce. Vývoz laciných potravin z Polska podle listu stoupl z 11,7 miliard eur v roce 2008 na 17 miliard eur v loňském roce. Zatímco v roce 2000 se do Česka vyvezlo polské zboží za 133 milionů eur, loni to už bylo za 868 milionů. Polští potravináři si však stěžují, že kvůli "očerňujícím kampaním" a "tendenčnosti úřadů" začal klesat vývoz sýrů, sladkostí a dalších výrobků.