08.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnoví historické vinice

Ve středních Čechách budou obnoveny tři historické vinice. V Mělníku, Kutné Hoře a Karlštejně vinaři znovu osadí dosud zanedbané svahy původními odrůdami vína. Budou pěstovat převážně Rulandské modré, ale i téměř zapomenuté odrůdy. Na několikamilionovou investici přispěje Středočeský kraj více než 1,3 milionu korun.

Pavel Chorouš z Mělníka chce obnovit jednu z částí Turbovické viniční trati, která po ukončení fungování státního statku v roce 1989 zpustla a zarostla. Zakoupil pozemek, na němž se po odstranění náletových dřevin v těchto dnech začne orat a pak bude na ploše zhruba 0,7 hektaru vysazeno asi 2000 sazenic. "Budou se vysazovat pro Mělník tradiční rulandské odrůdy," řekl Chorouš.
Ředitel Vinných sklepů Kutná Hora Lukáš Rudolfský připravil projekt za více než 1,2 milionu korun přímo v historickém centru Kutné Hory pod chrámem svaté Barbory. Právě pro tuto oblast je už od středověku typická odrůda Rulandské modré, jejíž sazenice budou použity i v tomto případě.
Vysazena tam bude i pozapomenutá odrůda Tramín bílý. Vymizel z povědomí pro extrémně dlouhou dobu zrání vína, která může činit i 15 či 20 let a podle vyzrálosti je minimální doba asi pět let. "Budeme révu sázet stejným způsobem jako v historii a chceme navázat spolupráci s burgundskou školou, kde se učí kameníci tradičním způsobům včetně stavění zídek," uvedl Rudolfský. Podle něj je nejnákladnější právě budování teras, schodišť a zídek. Hotovo by mělo být letos, ale část výsadby pravděpodobně bude doplněna až příští rok.
David Chocholatý z karlštejnské výzkumné vinařské stanice řekl, že obnovena bude tamní jediná pohledová vinice. "Když přijedete na Karlštejn, tak na první pohled není vůbec vidět, že tu nějaké vinice jsou. Většina z nich je na kopci. To by se mělo změnit," uvedl Chocholatý. Sázení letos už nestihnou, protože je nejdříve potřeba udělat terénní úpravy svahu a sehnat sazenice, které je ideální vysadit do června.
Od příštího roku tam na ploše 0,5 hektaru porostou sazenice Rulandského modrého a Tramínu červeného. "Vinice jsou krajinotvorný prvek, který v našem kraji chybí. Měli bychom také připomenout, že i střední Čechy jsou vinorodý kraj, a tak by měli být podporováni nejen jihomoravští vinaři," dodal Chocholatý.
O krajskou dotaci zaměřenou na obnovu vinic se ucházelo 15 projektů v hodnotě zhruba čtyři miliony korun. Ve středních Čechách se víno pěstuje zejména na Mělnicku a Kutnohorsku, tam vinice zabírají plochu téměř 400 hektarů. Na území státu je více než 17 000 hektarů vinic, z toho více než 16 000 hektarů zabírají vinice na Moravě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down