Obnovitelné zdroje se v Německu podílí na výrobě elektřiny asi jednou třetinou

Význam obnovitelných zdrojů pro německou energetiku nadále roste, v loňském roce se podílely téměř z jedné třetiny na celkové výrobě elektřiny. Přesto nejvýznamnějším energetickým zdrojem nadále zůstává uhlí. Uvedlo to Sdružení energetiky a vodárenství (BDEW).

Celková výroba elektřiny v Německu loni vzrostla o tři procenta na 647,1 terawatthodiny (TWh). Výroba v obnovitelných zdrojích se meziročně zvýšila o 19 procent na 194,1 TWh a jejich podíl na produkci elektřiny v zemi vzrostl z 26 na 30 procent.

V současnosti získávají solární, větrné i další "zelené" elektrárny provozní podporu a zároveň má elektřina z obnovitelných zdrojů přednost při uplatňování na trhu, sdělila Hildegard Müllerová z BDEW.

Nejvýznamnějším zdrojem pro německou energetiku nadále zůstává uhlí. Na celkové výrobě elektřiny v zemi se černouhelné a hnědouhelné elektrárny v roce 2015 podílely celkem 42,2 procenta. Meziročně to znamenalo pokles o 1,5 procentního bodu.

Klesá také význam jaderné energetiky, jejíž podíl na výrobě elektřiny v Německu loni dosáhl 14,1 procenta, o 1,4 procentního bodu méně než v roce 2014. K poklesu přispělo i červnové odstavení bavorské jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. Německo nyní provozuje ještě osm jaderných reaktorů, do roku 2022 by měly ukončit provoz všechny.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Po odstavení jaderných elektráren by se měl postupně zvyšovat i význam uhelných zdrojů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down