V rámci květnového šetření zaměřeného na problematiku životního prostředí se Centrum pro výzkum veřejného mínění soustředilo i na otázku hodnocení závažnosti některých celosvětových problémů. Z průzkumu je zřejmé, že za největší ekologický problém planety považují Češi nedostatek a znečišťování pitné vody, hromadění odpadu a úbytek deštných pralesů. Podle červnového průzkumu je péče o životní prostředí důležitá pro více než čtyři pětiny občanů České republiky.
Předmětem výzkumu byly jednak jevy přímo spojené s lidskou činností, jako například hromadění odpadků, pěstování geneticky upravených potravin či provoz jaderných elektráren, a jednak jevy pojící se k limitům přírodních zdrojů ve smyslu úbytku deštných pralesů či nedostatku pitné vody.
Nedostatek pitné vody, hromadění odpadů, znečišťování pitné vody a úbytek deštných pralesů, za velmi či dosti závažný problém označilo přibližně devět z deseti dotázaných. Jako nejpalčivější se přitom jeví nedostatek pitné vody, u kterého respondenti nejčastěji volili krajní variantu odpovědi, tedy že jde o velmi závažný problém, konkrétně tuto variantu vybraly přibližně tři pětiny oslovených (62 procent). Přibližně čtyři pětiny české veřejnosti pak za velmi či dosti závažný problém považují znečišťování zemědělské půdy (81 procent), úbytek druhů (80 procent) a vyčerpání zdrojů surovin (79 procent). Třem čtvrtinám respondentů se jako velmi či dosti závažný problém jevilo také přelidnění (76 procent) a globální oteplování (74 procent). Podle přibližně tří pětin respondentů (61 procent) je problém také pěstování geneticky upravených potravin. Provoz jaderných elektráren za velmi nebo dosti závažný problém označila polovina české veřejnosti.*