Ochrana národních parků i ovzduší v České republice letos posílila

Životní prostředí v České republice se dočkalo v letošním roce několika legislativních změn, z nichž nejdůležitější byla novela přezdívaná zákon o Šumavě. Česko také ratifikovalo Pařížskou dohodu, ve které se zavázalo výrazně snížit emise skleníkových plynů. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny, na které ministerstvo pracovalo od roku 2014, patřila v první polovině letošního roku k nejdiskutovanějším legislativním úpravám. Další letošní změny týkající se životního prostředí souvisely se stavebním zákonem a s posuzováním dopadů staveb na životní prostředí EIA, obojí zjednodušily.

Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny nejprve do Poslanecké sněmovny vrátil Senát, později ho vetoval prezident Miloš Zeman. Poslanci však přehlasovali jak pozměňovací návrh senátorů, tak veto prezidenta, a zákon schválili ve znění navrženém ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Zákon začal platit v červnu. Úprava stavebního zákona začne platit začátkem roku 2018. Změna procesu EIA znamená mimo jiné prodloužení platnosti již vydaného stanoviska z pěti na sedm let, nově se také EIA vztahuje na nižší počet stavebních záměrů. Tato úprava začala platit v listopadu.

Pro budoucnost České republiky jsou důležité i další dokumenty, které mají chránit prostředí. Z těch mezinárodních je nejvýznamnější Pařížská dohoda o ochraně klimatu, kterou Česko ratifikovalo a začala pro něj platit v listopadu. Určuje, že do roku 2030 se musí snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent proti roku 1990. Na stav ovzduší má vliv i národní Politika ochrany klimatu, kterou v březnu schválila vláda a která určuje cíle i opatření k tomu, aby Česko přešlo na nízkoemisní hospodářství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down