Zatím asi 5,3 milionu tun zemědělských produktů vyvezla Ukrajina na palubě 231 lodí od dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci zprostředkovalo Turecko a OSN. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo infrastruktury. Podle něj opustilo ukrajinské černomořské přístavy devět lodí s 345 300 tunami zemědělských plodin, informovala agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím prohlásil, že letos očekává v Rusku rekordní sklizeň 150 milionů tun obilí.
Vývoz obilí z Ukrajiny prudce klesl, když Moskva 24. února napadla Ukrajinu. Boje na jihu Ukrajiny přispěly k růstu cen potravin na světových trzích, protože jak Rusko, tak Ukrajina jsou významnými vývozci obilí. Konflikt zároveň vyvolal obavy z nedostatku potravin v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina, která je významným světovým producentem a vývozcem obilí, dodávala před válkou až šest milionů tun obilí měsíčně.
Tři černomořské přístavy byly znovu otevřeny na základě dohody podepsané 22. července mezi Moskvou a Kyjevem. Podle ukrajinského ministerstva infrastruktury jsou schopny nakládat a posílat do zahraničí 100 až 150 nákladních lodí měsíčně.
"Sklizeno už bylo 138,7 milionu tun obilí (...) a předběžné odhady hovoří o 150 milionech, z toho 100 milionů tun pšenice. Bude to rekord v dějinách Ruska," řekl Putin na zasedání vlády, které přenášela televize.*