Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně se podílejí na mezinárodním výzkumu krajiny kolem francouzského archeologického naleziště Bibracte. Cílem je navrhnout vhodná opatření pro ochranu tamních lesů. Zároveň se experti z různých oborů snaží uchovat specifický charakter krajiny a duch místa s pestrou historií. O výzkumu informovala mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Lokalita Bibracte leží na území přírodního parku Morvan. Tamní keltské oppidum ve svých textech zmiňoval už římský vojevůdce Julius Caesar. Lokalita si uchovala charakter starobylé podhorské venkovské krajiny s mozaikou lesních, zemědělských a vodních ploch. Není tam průmyslová výroba, lidé se věnují zemědělství, lesnictví a cestovnímu ruchu.
Mezinárodní tým vědců usiluje o zachování charakteru krajiny. Do projektu Forestry Lab Bibracte se zapojily francouzské státní lesy, univerzity v Dijonu a Orléansu a přírodní park Morvan. Úkolem brněnských specialistů je získat informace o půdním pokryvu a dalších faktorech ovlivňujících současné lesy masivu Bibracte. Poté lze navrhnout vhodná opatření pro jejich ochranu a adaptaci, uvedl Aleš Bajer z Ústavu geologie a pedologie Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.*