Odborníci z ČZU hledají uplatnění pro dřevní hmotu z kalamitní a kůrovcové těžby

V rámci Grantové služby Lesy České republiky, s. p., odborníci na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze řeší projekt „Aplikace zplyňovacích technologií při energetickém využití jehličnatých dřevin z kůrovcové a kalamitní těžby“. Tedy současný problém, jak efektivně naložit s dřevní hmotou kůrovcem napadených stromů, které jsou svou kvalitou potenciálně vhodné pouze pro energetické využití. Pro efektivní využití této hmoty se nabízí mimo jiné technologie zplyňování. Informuje o tom tisková zpráva univerzity.

Projekt přináší zhodnocení využitelnosti zplyňovací technologie pro využití nadbytku nízkokvalitních sortimentů dřeva získaných např. po kalamitních těžbách, způsobených v posledních letech zejména napadením dřevokazným hmyzem. V případě posuzování investic do zplyňovací technologie mohou výsledky projektu sloužit jako podkladový materiál pro rozhodovací proces.
Vlastní technologie výroby a využívání dřevního bioplynu je známá již dlouho a dnes nabízené technologie zplyňování dřevní biomasy jsou již obvykle hotová řešení pro výrobu elektřiny a tepla přímo ze suché biomasy. „Díky technologii zplyňování lze z dodávaného dřeva využít podstatně více energie než konvenčním spalováním. Systémy zplyňování dřeva jsou ideální všude tam, kde je současná potřeba elektřiny a tepla, jak je tomu např. v zemědělských a lesnických podnicích. Stejně tak je možné uplatnění i v tzv. energetických vesnicích a ve velkých centrech pro lokální vytápění,“ vysvětluje doc. Ing. Jan Malaťák, Ph.D., odpovědný řešitel projektu, jenž hodnotí přínosy využití této technologie pro efektivní energetické využití kůrovcového a kalamitního dříví v rámci České republiky (ČR).
Technologie zplyňování se neustále vyvíjí podle zdrojů surovin a požadovaných kvalitativních vlastností plynu. V centru pozornosti jsou nové, pro využití komplikovanější, ale zato levnější suroviny, například odpadní materiály. Nové trendy využití vyrobeného plynu směřují nejen pro účely kombinované výroby elektřiny a tepla, ale pokročilejší čištění a úprava umožní i výrobu plynných nebo kapalných biopaliv, která by měla v blízké budoucnosti začít nahrazovat fosilní paliva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down