Odborníci: Za nižší výnosy obilnin mohou i mrazy a bouřky, nedostatek ale nebude

Za nižšími výnosy hlavních polních plodin stojí také silné jarní mrazy či přívalové deště, krupobití a nárazy větru během června a července. Uvedla to mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková. Pokles úrody ale podle agrárního analytika Petra Havla nezpůsobí nedostatek surovin pro výrobu řepkového oleje a pečiva, produkce obilnin a řepky v Česku je dlouhodobě přebytková, řekl. Nižší výnosy by podle něj ani neměly mít významnější vliv na ceny v obchodech. Odhad letošní sklizně zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Sklizeň obilí

Pokles osevních ploch

Letní bouřky podle Pánkové způsobovaly poléhání porostů a podmáčely pole, což kombajnům zabraňovalo ve vjezdu. "Dalším důvodem pro letošní výsledky žní je pokles osevních ploch obilovin a řepky. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat vzhledem k nízkým výkupním cenám i pokřivené konkurenci na evropském trhu," doplnila.

Nižší výnosy

Ještě větší vliv než snižování osevních ploch má na výsledky žní pokles hektarových výnosů, uvedl Havel. "To je špatná zpráva pro pěstitele, protože výše hektarového výnosu je rozhodující faktor v ekonomice rostlinné produkce," řekl.
Letošní očekávaný pokles výnosů ale nebude znamenat nedostatek surovin, Česko mělo v posledních letech podle Havla spíše problém přebytek produkce vyvézt. "Předpokládaný nižší objem produkce obilovin by také neměl mít významnější vliv na ceny, zejména pekárenské produkce, jen mírně by mohly vzrůst ceny zemědělských surovin - jejich vliv na spotřebitelské ceny je ale marginální a pohybuje se v řádu desetihaléřů podle typu konkrétního výrobku," dodal. Naopak nárůst výnosů máku podle něj představuje dobrou zprávou, ČR je největším vývozcem této komodity v EU, uvedl.

Vývoj cen

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha řekl, že letošní sklizeň bude za poslední roky jedna z nejhorších. "Bohužel se tato čísla neprojevují na vývoji cen na komoditních burzách, které zůstávají stále nízké a nepokrývají výrobní náklady. Jinými slovy tento výsledek ještě prohloubí současnou ekonomickou krizi v zemědělství," uvedl. Pokud se podle něj ceny na komoditních burzách nezvýší, přijdou letos zemědělci na tržbách asi o dalších šest až sedm miliard korun, dodal.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down