Odbyt biomléka je dobrý

Do mlékáren, na stůl sousedům i do Německa míří biomléko od krav, které spásají stráně v Českém středohoří. Na 200 kusů skotu chová v Merbolticích na Děčínsku farmář Ludvík Efler, který hospodaří zhruba na 320 hektarech.

Obecně ekofarem s chovem krav v České republice přibývá. Za deset let se jejich počet zvýšil dvaapůlkrát na 7000 dojnic. To představuje asi dvouprocentní podíl z celkového stavu dojnic v ČR.

Eflerovi se do obce, kde jsou desítky roubenek, nastěhovali v době, kdy kravín patřil ještě státnímu statku. "V 90. letech nám řekli, že musíme část privatizovat nebo odejít. Tak jsme založili v roce 1992 hospodářství, které vedeme od roku 2000 jako ekologické," popsal majitel začátky hospodaření. "Právě vstup do světa zemědělské byrokracie byl nejtěžší, zbytek je hlavně o práci a štěstí," řekl Efler, jehož rodina chová také dvě stovky ovcí a pro radost má několik koní.  Mléko dodávají z Merboltic do varnsdorfské provozovny Polabských mlékáren, nedaleké Kozí farmě a sousedům v rámci tzv. prodeje ze dvora a  část vozí do Německa. "Odbyt je teď vynikající. Objevila se německá mlékárna, která skupuje dvě třetiny biomléka v tuzemsku. Pomohla mimo jiné nastavit ceny, které se trochu zlepšily," řekl Efler. Právě Německo a Rakousko jsou v ekologickém zemědělství na špici, poptávka po bioproduktech je v obou zemích větší než v ČR a je tak výraznější rozdíl mezi cenou klasických a biovýrobků. V Česku se naopak ceny v posledních letech sblížily. Rozdíl je asi deset procent, zatímco v Německu je to pětadvacet procent.
Cílem Eflerových je teď zachovat kvalitu a zvýšit soběstačnost. "A samozřejmě bychom si přáli, abychom u zemědělství udrželi děti, které rostou a mohly by být konečně výraznější pomocí," řekl Efler, jenž kromě ženy a čtyř dětí zaměstnává ještě čtyři další lidi.
Za biopotraviny lidé v České republice podle údajů ministerstva zemědělství v roce 2013 utratili bezmála dvě miliardy korun, v meziročním porovnání s rokem 2012 o 9,5 procenta více. Navzdory pokračujícímu oživení trhu podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů zůstává stále nízký a činí 0,71 procenta.  K dalšímu rozvoji ekologického zemědělství a výroby biopotravin v ČR má podle ministra Mariana Jurečky  letos přispět pokračující podpora od státu ve formě dotací na plochy obhospodařované šetrně k přírodě. "Bez státních dotací by tisíce hektarů tady zůstávaly ladem. Tak tomu bylo před dvaceti lety, kdy stráně na Děčínsku a okolo zdobily hlavně bodláky," podotkl k dotační politice Efler.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down